Babaeski’de Cem Vakfı Şubesi törenle açıldı

103
 Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu; “Buradaki amacımız her inançtan insanla beraber iyi yaşamak için; insan sevgisiyle yoğrulmuş, hoşgörüyü tanıtmak anlatmak, paylaşmak, yanlış önyargıları düzelterek diyalog kurmak ve ülkenin bölünmez bütünlüğü bağlamında kardeşliği pekiştirmektir” dedi.
HABER MERKEZ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı (Cem Vakfı) Babaeski Şube Başkanlığı 4 Aralık 2014 Perşembe günü saat 12.30’da düzenlenen törenle hizmete açıldı. 
Babaeski İlçesi’nde ve Köylerinde uzun zamandır eksikliği hissedilen din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmayan, tasavvuf felsefesiyle hayat bulan Bektaşi, Alevi, İslam İnancının Kültürünün devamını sağlamak amacıyla kurulan Cem Vakfı’nın Babaeski Şubesi açılış kurdelesini, Muharrem Tezol Baba’nın duası ile Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Dede Ali Rıza Uğurlu ile birlikte kestiler.
Cem Vakfı Babaeski Şubesi önünden düzenlenen açılış töreni yağmur dolayısı ile daha sonra Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonu’nda devam etti. 
Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonu’nda düzenlenen törene; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Dede Ali Rıza Uğurlu, Cem Vakfı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Enver Koçer, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Sertgün, Babaeski Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, Lüleburgaz Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Durmuş, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, Cem Vakfı Edirne Şube Başkanı Mustafa Çetin, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, CHP Kırklareli İl Eski Başkanı Tuna Soykan, CHP Lüleburgaz İlçe Eski Başkanı Türabi Kayan, CHP İl Genel Meclis Babaeski Üyeleri Şahin Arslan ve Sibel Çınar, AK Parti Babaeski İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Ümit Turgut, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mülayim Güler, Babaeski Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Buyur, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Spor Kulübü Başkanı Cenk Dönmez, Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan, Babaeski Romanlar Derneği Başkanı İbrahim Zümbül, Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal, Çorlu Cem Evi Dedesi İbrahim Bayır, Cem Vakfı Marmara Ereğli Şube Başkanı Hıdır Şanlı, Marmara Ereğli Dedesi Mehmet Açık, ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, CHP Kırklareli İl Genel Meclisi Eski Üyesi Hüseyin Taşkın, bazı Belediye Meclis Üyeleri, bazı Mahalle ve Köy Muhtarları ve çok sayıda Bektaşi ve alevi vatandaş katıldı. 
Buradaki tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende açılış konuşmasını Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu yaptı. Başkan Dağlıoğlu yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; 
“Buradaki amacımız her inançtan insanla beraber iyi yaşamak için; insan sevgisiyle yoğrulmuş, hoşgörüyü tanıtmak anlatmak, paylaşmak, yanlış önyargıları düzelterek diyalog kurmak ve ülkenin bölünmez bütünlüğü bağlamında kardeşliği pekiştirmektir. Ayrıca kültürel hizmetler ile her kese doğru bilgi sunmaktır. ‘İnsan-ı kâmil’ olmanın ve irfaniyet kapısına yükselmenin altında sabır, sevgi ve aşk yatar. Bu değerlerin olduğu yer de hep güzellikler, iyilikler olur. Bunun da açamayacağı kapı yoktur. Işığın olmadığı yerde karanlık vardır. Karanlık da her nazarda bilgisizlik ve sevgisizliktir. Bilgisiz ve sevgisiz yürekte iyilikler ve güzellikler asla barınamaz. Sevgi insanlığa tanrı’nın en büyük armağanıdır. Tanrı korkusu yerine sevgisini benimseyen, birbirini seven, yardım ed en, tuzunu, ekmeğini paylaşan insanlardan olmalıyız. Hacı Bektaş Veli insanlık öğretisinin sürecini birinden diğerine açılan dört kapıdan geçen dört aşamaya bağlamıştır bu yolun uzun ve zorluklarla dolu bir öğrenim yolu olduğunu; eğitim ve öğrenimle başarıya ulaşılacağını göstermiştir.”
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ise yaptığı konuşmasında; “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Cem Vakfı Şubesi, Atatürk Devrimleri evrensel değerler ışığında, ilçemizde Alevi İslam anlayışının değerlerinin toplumumuza doğru anlatılması ve sosyal barışın sağlanması katkısıyla önemli bir potansiyel taşımaktadır. Amacınızın, evrensel kültür değerlerini yakalayan tasavvuf kültürümüzün araştırılması ve toplumda ihtiyaç duyulan sevgiyi geliştirmek olduğunu biliyorum. Bu maksatla Vakfımızın hiçbir din, dil, cins ayrımı gözetmeden yetenekli lazım maddi imkândan yoksun öğrencilere yaptığı yardımlar en yüksek seviyede övgüyü hak etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacak bu öğrenciler size minnettardır. Toplumlarda köklü değişimlere yol açan sosyal, politik ve ekonomik olaylar küçük, cesur davranışlar olmadan başarılamaz. Bu anlamda da sizleri kutluyorum” dedi.
Törende son olarak Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan konuşma yaptı. Kaymakam Alkan da yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Dünyada hepinizin bildiği gibi yaklaşık olarak 7 milyar insan yaşıyor. Bu 7 milyar civarındaki insanın da binlerce, on binlerce farklı görüşte farklı dini inancı var. Dini inançlar içerisinde farklı mezhepler oluşmuş ve insanlar bu duygu ve düşüncelerle bu dünya üzerinde beraber yaşıyorlar. Ama önemli olan bu farklı düşüncelerin, farklı mezheplerin birbirlerine saygı duyarak kardeşlik duygusu içerisinde beraber ve mutlu yaşamasıdır. Herkesin birbirine saygı duymasıdır. Bugün açılışını yaptığımız Babaeski Cem Vakfı Şubesi’nin de Babaeski’de kardeşlik ve barış duygularına vesile olmasını diliyorum, hepinize saygılar sunuyorum.” 
Yapılan protokol konuşmaların ardından, Halk Ozanı Bülent Çetinkol’un bağlama eşliğinde deyişleri ile konuklara etli bulgur pilavı, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi ve tören sona erdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here