Babaeski’de Brusella Aşılaması başladı

16
Gıda Tarım ve Hayvancılık Babaeski İlçe Müdürü Üzeyir Güngör “Konjuktival (Göz küresinin ön yüzü ve göz kapaklarının iç yüzünü örten zar) Yolla Brucella Aşısı Uygulaması’nın 16 Nisan 2012 tarihinden itibaren ilçede başladığını belirterek şunları kaydetti: 
HABER MERKEZİ
“Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yayınlanan (2012-03 ) genelgede “Brusellanın Konjuktival Aşı İle Kontrol ve Eradikasyonu Projesi” kapsamında Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünce hazırlanan Koyun ve Keçiler için Brucella Melitensis Rev-1 Aşıları kullanılacaktır. Ülkemizde Brusella ile mücadelede kitle aşılaması yapılmasının en etkili yöntem olduğuna, kitle aşılamasının ise her yaştaki hayvana güvenilir olarak uygulanabilecek konjuktival aşılama ile yapılmasına Bakanlığımızca karar verilmiştir.
Brucellozis hastalığı birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemiz hayvancılığı açısından da önemli zoonotik (hayvandan insana bulaşan) hastalıklardan biridir. Ekonomik kayıplarının yanı sıra insan sağlığını da etkilemesi nedeniyle hem dünya ülkeleri hem de ülkemizde, salgın hayvan hastalıkları ile mücadelede ilk sıralarda yer almaktadır. Hayvanlarda bu hastalık yavru atma, süt veriminde azalma, damızlık değerinin kaybolması, kısırlık gibi hem yetiştirici hem de ülke ekonomisi açısından ciddi kayıplara yol açmaktadır.
Bu kapsamda Sığırlarda 10 yıl, Koyun ve Keçilerde 6 yıl sürdürülecek "Brusellanın Konjuktival Aşı İle Kontrol ve Eradikasyonu Projesi 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlatılmıştır. İlçemiz merkez, belde ve köylerinde 16 Nisan-15 Mayıs 2012 tarihleri arasında Koyun ve Keçilere Konjuktival Brucella Aşısı Uygulaması yapılacaktır.”(s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here