Babaeski’de “18 Mart Çanakkale Zaferi” törenlerle kutlandı

31
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu Yıldönümü” Pancarköy ve Babaeski Şehitliği’nde düzenlenen törenlerle kutlandı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99’uncu Yıldönümü” Pancarköy ve Babaeski Şehitliği’nde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Babaeski’de ilk tören, Pancarköy’de, 65’inci Piyade Tümen, 241’inci Piyade Alayı 2’nci Piyade Taburu Karargâhı ve Karargâh Destek Bölüğü, Ordugâh Bölgesinde içtima halinde iken, Tatbikata Bandıra Askeri Hava Alanından katılan F-5 Uçağının Bölüğün üzerine düşmesi sonucu şehit olan Mehmetçiklerin anısına yapılan anıtta yapıldı. 
Törene; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, 1’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, Belediye Başkanı Mustafa Asım Alkan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Osman Ünal, İlçe Jandarma Komutanı J.Binbaşı Abdülkadir Eren, Askeri Erkan, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Oda ve Dernek Temsilcileri ve Pancarköy halkı katıldı.
Buradaki tören, Piyade Yarbay Seyfettin Mert’in programı sunmasının ardında, Babaeski Belediye Bandosu eşliğinde Şehitler Anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra istiklal marşı okunması ile başladı. Daha sonra merasim mangası tarafından üç el saygı atışı yapıldı.
Günün anlam ve önemini belirtir konuşmayı yapan Piyade Üsteğmen Cem Asil, şunları söyledi; “Bulunduğumuz yerde, 22 Eylül 1981 günü saat 13.40’da Sonbahar İlk Hedef 81 Tatbikatı’na katılan 65. P.Tüm. 241. P.Tb. Kh. ve Kh. Des. Bl. Ordugah Bölgesi’nde içtima halinde iken aynı tatbikata Bandırma Askeri Havaalanı’ndan katılan F-5 Savaş Uçağı’nın anılan bölüğün üzerine düşmesi sonucu pilot dahil 65 kişi şehit olmuştur. Bugün burada şehit olarak aramızdan ayrılan ancak kalplerimizde yaşatmaya devam ettiğimiz kahraman silah arkadaşlarımızı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Onlar üzerinde atalarımızın üzerinde at koşturduğu ve her karışını kanları ile suladıkları bu topraklara terleriyle birlikte kanlarını da dökerek şehit olmuş ve aziz vatanımızın bir parçası haline gelmişlerdir. Onlar her askere nasip olmayan en yüksek rütbeye şehitlik rütbesine yükselerek en yüce makama ulaşmışlardır. Kanlarıyla al bayrağımızın rengine renk katmışlardır. Aziz şehitlerimiz, Sizleri ve sizlere olan vefa borcumuzu hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. Sizin aziz hatıranız karşılaşacağımız her türlü güçlüğe göğüs germede bizlere güç verecektir. Bizlerde sizden devraldığımız kutsal emaneti en iyi şekilde muhafaza edebilmek ve ona uzanacak her türlü tehdit ve tehlikeye karşı koyabilmek için bugün terimizi döktüğümüz bu topraklara seve seve kanımızı dökmeye hazırız. Sizleri rahmet ve şükran ile anarken kutsal vatanımızın korunması için sizden önce ve sizden sonra canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
Konuşmanın ardından ise şehitlerin adının yazılı olduğu mermer taşlarının üzerine karanfiller konuldu.
Daha sonra ki tören ise 1’inci Dünya ve İstiklal Savaşları sırasında Babaeski’de Bulgar ve Yunanlılar tarafından şehit edilenlerin anısına yapılan Babaeski Şehitlik Anıtı’nda yapıldı. Burada ki Töreni ise Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Bülent Tokat sundu.
Tören, Şehitlik Anıtına; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ile Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Babaeski Temsilciliği’nin çelenklerinin konulmasıyla başladı. Törende Babaeski Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. 
Burada günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Tnk. Üst. Teğmen Erman Yıldız yaptı. Şehit Ailelerini temsilen konuşmayı ise Adil Güney yaptı. Güney de konuşmasında şunları kaydetti:
“Ben 1996 yılında şehit olan Erol Güney’in babası Adil Güney’im. Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde şehitliklerde elbiseleri dahi çıkarılmadan bilinmeyen yerlerde, "kefensiz bazıları da mezar taşı olmadan ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde" yatan kahraman şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bugün; Dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren bayrağımızı yeryüzünün her noktasında taşıyanların üç kıtayı Türk yurdu haline getirenlerin, Türklük uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür. Bugün; Yurdumuzun semalarında, denizlerinde, Malazgirt’te ve Kosova’da Niğbolu’da, Yemen’de, Galiçya, Kafkasya, Sarıkamış, Çanakkale, Kocatepe, Kore, Kıbrıs’ta ve teröristle mücadelede şehit olanların günüdür. Bugün; Ölümsüzlük şerbetini içenlerin tanrı’ya kavuştukları gündür. Bugün; Barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak Uğruna destanlaştığı gündür. Bugün; Yâre nişandır tenine erlerin,   şehitlik son rütbesidir Askerin. Deyip oğlunun tertemiz alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan şehit asker, polis, öğretmen, doktor ve memur ana babalarının ve evlatlarının günüdür. Şehitlerimiz, binlerce yıldan beri, Türk’ün milli varlığını sürdürmek için; vatan, millet, istiklal, hürriyet, insanlık ve barış ülküsü uğruna canlarını feda ettiler. Terörle mücadelede pek çok erimizi, astsubayımızı, subayımızı, generalimizi, polisimizi, doktorumuzu ve öğretmenimizi şehit verdik. Onlar kahramandı… Onlar cesurdu… Onlar gerektiği için canlarını büyük Türk milleti için verdiler. Aziz şehitlerimiz size minnettarız, sizi unutmayacağız. Türk vatanın kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk milletinin bayrağının şanını canından üstün tutan şehitlerimiz, ne mutlu ki size en kutsal emanetinizi aldığınız gibi lekesiz ve tertemiz sahibine ulaştırdınız. Aziz şehitlerimizi şehitler günü vesilesiyle toplanmış olduğumuz bu mekânda bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
Öğrenciler adına, “Şehit Oğluma” adlı şiir, Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Öğrencisi Bilge Tokat tarafından okundu.
Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Şehitlik Anı Defterini şunları yazdı; “Büyük Türk Ulusu Tarihi boyunca varlığını korumak için destansı mücadeleler vermiştir. Bu mücadele örneklerini, Malazgirt’te, Çanakkale’de, İnönü’de, Sakarya’da ve daha pek çok yerde görebiliriz. Bu mücadele binlerce yıldır devam etmişti. Bundan sonra da devam edecektir. Bugün Türk Milleti bu topraklar üstünde bir dünya devleti olarak, durabiliyorsa bu durum milleti için hiç düşünmeden canını ortaya koyan gazi ve şehitlerimiz sayesinde gerçekleşmiştir. Bu itibarla bu millet için mücadele etmiş bütün gazilerimizi ve toprağa düşmüş bütün şehitlerimizi, başta büyük komutan ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere rahmetle anıyor, önlerinde saygı ile eğiliyorum.”
Daha sonra şehit mezarlığı ziyaret edilerek, İlçe Müftüsü Yusuf Arslan tarafından dua okunarak, kabir başlarına karanfil bırakıldı. Törenin sonunda ise Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı tarafından, Şehit aileleri ve kurum amirlerine bir öğlen yemeği verildi. Düzenlenen program öğleden sonra şehit ailelerini ziyareti ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.