Babaeski Ticaret Borsası’nın “Yağ Analiz Laboratuarı” hizmette

22
Kırklareli’nin Babaeski Ticaret Borsası; Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi Programı’ndan aldığı hibe ile oluşturduğu YAĞ ANALİZ LABORATUARI hizmet vermeye başladı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Ticaret Borsası; Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi Programı’ndan aldığı hibe ile oluşturduğu YAĞ ANALİZ LABORATUARI hizmet vermeye başladı. 
Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin hizmete giren laboratuar ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Yağ Analiz Laboratuarı sayesinde üretici; üretmiş olduğu ayçiçeği ve kanolanın yağ ve rutubet oranını öğrenebilecek. Tüccar ve sanayicide üreticiden almış olduğu ayçiçek ve kanolanın yağ ve rutubet oranını öğrenmiş olacaktır.  Bu analizler neticesinde üretici ürettiği ürünün yağ oranını arttırabilmek için kaliteli ürün üretmeye teşvik edilmiş olacaktır. Kaliteli ürün elde eden üreticide aynı zamanda da rekolte yükselmiş olacaktır. Bu sayede de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır.
* “Toprak Tahlil Laboratuarı’da hizmete girecek”
Diğer taraftan devam eden bu projemizin diğer ayağı Toprak Tahlil Laboratuarı’dır. Toprak Tahlil Laboratuarı ile ilgilide tüm ekipman ve cihazlar alınmıştır. Binanın tamamlanması beklenmektedir. Önümüzdeki günlerde de bu hizmetin başlayacağını müjdelemek istiyoruz. Toprak Tahlil Laboratuarı da hizmete girdiğinde Üretici analizini yaptırarak toprağının değerini bilecek ve eksik mikro makro besin elementlerini öğrenerek ihtiyacı olan besin elementlerini toprağına kazandıracak ve yetiştireceği ürünü de daha verimli hale getirecektir. Aynı zamanda bu proje sayesinde Bulgaristan’ın Yambol Şehri’nin arazilerinin toprak tahlilleri Babaeski Ticaret Borsası Toprak Tahlil Laboratuvarı’nda yapılacak.
Projenin temel amaçları: sınır ötesi bölgesindeki tarım sektöründe faaliyet gösteren insanlar için sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma için koşullar yaratmak, girişimciler, çiftçiler ve hayvan üreticileri aynı zamanda tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar ve yerel yönetim arasında tesis ve yeterli kapasite sağlayarak daha iyi bir yaşam standardı için daha iyi çalışma ve hayat şartları yaratmak, bunları da ancak mevcut dağa ve insan kaynakları durumunu kapsamlı bir araştırmayla analiz ederek olacaktır, bütün bunları destekleyici olarak da danışmanlık, laboratuvar analizleri, hayat boyu öğrenme, bilgi ve deneyim aktarımı ve alış verişi sağlanacaktır.
Sınır ötesi bölgesindeki doğal ve insan kaynaklarının durumunu anket çalışmalarıyla ve bu araştırmanın sonuçların analiziyle bölgenin gelişimini hızlandırmak için ihtiyaç duyulan danışmanlık, laboratuvarda yapılan tarım analizleri, hayat boyu öğrenme, bilgi ve deneyim aktarımı ve alış verişi sağlanacaktır. Tarım Sektörü ve bu sektörde faaliyet gösteren insanların modern ve etkin bir gelişimleri için ve yeni teknolojileri daha etkin enstrüman olarak kullanabilmesi için, mobil ve modern bir Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi bölgenin her iki tarafından danışmanlar, girişimciler, çiftçiler, tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar ve yerel yönetimin de yardımıyla kurulması ve donatılmasıdır. Sınır ötesi bölgesinde tarım sektöründe modern ve çağdaş üretim yapılabilmesi için ve yeni teknoloji ve hizmetlerden yararlanabilmeleri için bilgi ve deneyim alış verişi sağlanacaktır. Sınır ötesi bölgesinde doğal ve insan kaynaklarını ve teknolojiyi daha etkin bir şekilde kullanılması için yeterli kapasite geliştirmek ve bunu da danışmanlık ile bilgi aktarımı, eğitim ve en iyi uygulamaları örnek alarak olacaktır. Sınır ötesi bölgesinde iş alış verişini sağlayacak etkin enstrümanlar oluşturmak. Sınır ötesi bölgesinde işbirliği ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ile sektöre ve bölgeye değer katılması. Babaeski Ticaret Borsası ayrıca yeni projeleri üretmeye devam ediyor. Kalkınma ajansı Avrupa Birliği Hibe Programları’na yazdığımız yeni 3 adet projemiz bulunuyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.