Babaeski Ticaret Borsası’nın Proje Kursiyerleri’ne sertifikaları verildi

25
Babaeski Ticaret Borsası’nın Proje No: 2007CB16IPO008-2013-3-014- no.lu kazandığı projesi olan I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde Uygulamaların Aktarımı..
HABER MERKEZİ
Babaeski Ticaret Borsası’nın Proje No: 2007CB16IPO008-2013-3-014- no.lu kazandığı projesi olan I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde Uygulamaların Aktarımı, Ekonomik Kalkınma ve Turizm Organizasyon ve Uzmanlık Kapasitesi Alanlarında Bilgi ve Yatırım İş Matrisi kapsamında düzenlenen Bulgarca Yabancı Dil Kursu Kursiyerleri, 10 Ekim 2014 Cuma günü saat 14.00’da düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
Sertifika Töreni’ne; Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkan Yardımcıları Hayri Tübeler ve Ayhan Sertgün, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev, Kırklareli Kosgeb Müdürü Tarık Altuntaş ile Babaeski ve Yambol Belediyeleri’nden kursiyerler katıldı.
Babaeski Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törende açılış konuşmasını Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün yaptı. Başkan Özün, konuşmasında; “Bugün burada Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ile yürütmüş olduğumuz IBM projesi için toplanmış bulunuyoruz. Bu projemiz Kırklareli’nin tarihi ve kültürel yerlerini tanıtmak, bilgilendirmek; diğer taraftan kurs gören 15 arkadaşımıza da sertifikalarını vermek amacıyla düzenledik. Babaeski Ticaret Borsası olarak Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklığımızda düzenlediğimiz 2007CB16IPO008-2013-3-014 no.lu projemizin adı I&IBM Sınır Ötesi Bölgesinde Uygulamaların Aktarımı, Ekonomik Kalkınma ve Turizm Organizasyon ve Uzmanlık Kapasitesi Alanlarında Bilgi ve Yatırım İş Matrisidir. Bu proje kapsamında Meclis Toplantı Salonu’nda başladığımız Bulgarca Dil Kursu’na toplam 15 kursiyerimiz katılmıştır. Bu sayının bu şekilde yoğun olması Yönetim Kurulu olarak bizi oldukça memnun etmiştir. Kurs Öğretmenimiz Gürsel Efe tarafından haftanın üç günü verilen Bulgarca Dil Kursumuz toplam 100 saat sürdü. Tabi bu düzenlemiş olduğumuz kurs neticesinde komşu ülkeler ile ticaretimizde, o ülkenin dilinin bilinmesi iletişim kurmada üyelerimize büyük avantajlar sağlayacaktır. Çünkü Ülkemiz ve ilçemiz ekonomisi için ihracatın ve komşu ülkeler ile ticaretin giderek önem kazandığı günümüzde üyelerimizin dış piyasalara açılmada yaşadıkları en önemli zorluklardan biri dil sorunu olmaktadır. Babaeski İlçemiz,  Bulgaristan’a sınır olması sebebiyle çok önemli bir konumda bulunduğundan, komşu ülkeler ile ticaretimizde, o ülkenin dilinin bilinmesi iletişim kurmada büyük avantajlar sağlayacaktır. Biz 2005 yılından beri Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev ile birlikte projeler yapıyoruz. Bazen partner oluyoruz, bazen proje sahibi biz oluyoruz. Varı yok etmedik, yoku var ettik. Huzurunuzda Sayın Stoycho Petrov Stoychev teşekkür ediyorum. Ayrı ülkelerin insanları olarak şu anda kardeş gibi ilişkilerimiz var. İnşallah bu dostluğumuzun ebediyete kadar devam etmesini diliyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.
Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün’ün konuşmasının ardından Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev konuşma yaptı. Başkan Stoychev, konuşmasında; “Babaeski Ticaret Borsası Başkanımızla uzun zamandan bu yana partnerlik yapıyoruz. Sizin de gördüğünüz gibi Başkanımızla birlikte bu projelerde çok disiplinli olarak çalışıyoruz. Bu son 6 yıl içerisinde biz 12 tane proje bitirmişiz ve bin 500 kişiyi tanıştırmışız. Bizim amacımız bu projeler aracılığıyla aramızdaki sınırları kaldırmaktır. Bu projelerle amacımıza daha çok yaklaştık. Bu projeyi hem Yambol’da hem de Babaeski’de gerçekleştiriyoruz. Buralarda hem Kırklareli’nin tarihi ve kültürel yerlerini tanıtmak, bilgilendirmek hem de Yambol’un tarihi ve kültürel yerlerini tanıtmak amacıyla projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında düzenlediğimiz kurslarla Bulgar kursiyerlerimiz Türkçe, Türk kursiyerlerimiz de Bulgarca öğrenme fırsatı kazandılar ve birbirlerini daha iyi tanıdılar. Bu projeyi gerçekleştirirken hem turistik bir amacımız var hem de daha çok insan tanımayı hedef aldık. Buradan Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Sayın Fahrettin Özün’e teşekkür ediyorum. Biz kendisiyle pek çok belediyeden daha fazla proje uyguladık. Bu projede yer alan herkese teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi hem Babaeski için hem de Yambol için iyi şeyler yapılıyor. Teşekkür ederim” dedi.
Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev’in konuşmasının ardından Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel konuşma yaptı. Başkan Altıntel, konuşmasında; “Yambol Başkanı ile beraber bizler de daha önce projeler yapmıştık. Daha sonra Fahrettin Başkanımız, Stoycho Başkanımızı Babaeski’ye transfer etti. Stoycho Başkanımızın yapmış olduğu projelerin AB tarafından kabul edildiğini görüyorum ve kendisini buradan tebrik ediyorum. Biz de önümüzdeki dönemlerde kendisiyle tekrar ya partner olarak ya da proje sahibi olarak çalışmalar yapmak istediğimizi buradan duyuruyorum. Bu projeler iki toplumun da hem ekonomik olarak hem de kültürel olarak birbirlerine yakınlaşmasını sağlıyor. Bu projeler sayesinde aynı zamanda borsalar toprak analizi olsun, yağ analizi olsun bir sürü teçhizat kazandıkları için bu projelerin hem Kırklareli Ticaret Borsası için hem de Babaeski Ticaret Borsası için devam etmesini diliyorum. Yambol’dan gelen misafirlerimizin de Kırklareli’deki yerleri gezerek çok memnun kalacaklarına ve çok beğeneceklerine inanıyorum. Geldikleri için de kendilerine ve şahsım adına Babaeski Ticaret Borsası Başkanımıza teşekkür ederek, saygılarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından sertifika töreni yapıldı. Sertifika töreninde Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkan Yardımcıları Hayri Tübeler ve Ayhan Sertgün, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev ile Kırklareli Kosgeb Müdürü Tarık Altuntaş; kursiyerler Melis Sezer, Tarık Altuntaş, Mehmet Yorulmaz, İlker Atik, Özkan Başaran, Nesibe Çekinmez, Ahmet Dülger, Fikri Karaca, Erdinç Şentürk, Hayri Sezgin, Seher Sezgin, Remzi Alan, Macit Doğu ve Nuri Göçerler’e sertifikaları takdim ettiler. Sertifika dağıtımından sonra tören sona ererken, katılımcılar Kırklareli gezisi ile programa devam ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here