Babaeski Ticaret Borsası, AB Sınır Ötesi Işbirliği projesi kapsamında bir basın açıklaması yaptı

10
Babaeski Ticaret Borsası, AB Sınır Ötesi Işbirliği projesi kapsamında bir basın açıklaması yaptı

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi Işbirliği Programı çerçevesinde Babaeski Ticaret Borsasının, Burgas Ziraat Odası ve Yeşil Burgas Vakfı partnerliğinde yürüttüğü "Tarımsal Sürdürülebilirlik ve Verimlilik" projesinin tüm faaliyetlerinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün, proje ile ilgili yaptığı açıklama da şunları kaydetti;

"Bugüne kadar 1 Aralık 2009 tarih itibariyle yürütmekte olduğumuz projemiz kapsamında yer alan faaliyetlerimizi tamamlamış bulunmaktayız. Bu kapsamda bölgemizdeki tarımsal işletme sahiplerinden oluşan 40 kişilik kursiyer grubumuz, üretkenliği arttırıcı teknikler ve sürdürülebilir tarım yöntemleri üzerine gerçekleştirilen 5 eğitim semineri aracılığıyla bilgilendirilmiştir.

Bu eğitim seminerlerini her biri alanlarında uzman 2’si Türk, 2’si Bulgar olmak üzere toplam 4 uzman vermiştir. Ayrıca uzmanlarımız tarafından eğitim seminerlerinde kullanılmak üzere yeni üretim teknikleri ve verimliliği arttırma yöntemlerinin yer aldığı Tarımsal Sürdürülebilirlik ve Verimlilik Rehberi (TASAV Teknoloji rehberi)hazırlanmıştır. Eğitim seminerlerimizin ardından Bulgaristan’ın Burgas Şehrine toplam üç sefer çalışma ziyareti gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu ziyaretlerimizde organik tarım yapılan işletmeler ziyaret edilmiştir. Ayrıca gönüllü 5 işletmede yeni yöntem ve teknolojilerin kullanıldığı uygulama sahaları hazırlanmıştır. Bu doğrultuda yaptığımız faaliyetler neticesinde projemiz sınır ötesi bölgenin ve Babaeski’nin problemlerine, ihtiyaçlarına, kısıtlılık ve fırsatlarına cevap verebilecek bir sınır ötesi dayanışmayı harekete geçirmiş bulunmaktadır. Ayrıca projemiz ikili ilişkilerin gelişmesi açısından oldukça faydalı olmuştur."

Diğer taraftan Proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Ümit Yılmazoğlu, Projenin gıda fiyatlarındaki artan maliyetlere cevap olarak bölgemizdeki ve Bulgaristan’daki tarımsal işletmelerin verimlilik, karlılık ve sürdürülebilirliğinin artışına katkıda bulunduğunu, tarımsal oluşumlar ve iş dünyası arasındaki kurumsal dayanışmayı arttırdığını’ belirtti.

Yılmazoğlu, son olarak konuşmasında; "Projeden nihai faydalanıcı olarak Babaeski Ilçe Merkezinde ve Kırsal alanda yaşayan 36 bin’den fazla çiftçinin yararlandığını, bunun yanı sıra 331 bin Kırklareli ve 440 bin Bourgas tüketicisinin yerel ekonomilerinin canlandığını" belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here