Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi hizmete açıldı

31
Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi’nin resmi açılışı 05 Aralık 2011 Pazartesi günü düzenlenen törenle yapıldı.
HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Kırklareli’deki son ayağı olan Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi’nin Hacı Hasan Mahallesi Tuzsuz Mehmet Efendi Caddesi No. 3/B’deki 221 metrekarelik işyeri 05 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 14.30’da düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
Düzenlenen açılış törenine; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Haluk Karakuş, SGK Kırklareli İl Müdürü Mehmet Bayram, Müdür Yardımcıları, Şefler, kurum personeli, Tekirdağ SGK İl Müdürü Zeki Onat, Edirne SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz, İstanbul  SGK İl Müdür Yardımcısı Mustafa Tekinalp, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Vehbi Tamerol, Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanı Hazel Yolgiden. Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri ve Babaeski Sivil Toplum Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri katıldılar.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını yapan SGK Kırklareli İl Müdürü Mehmet Bayram şunları söyledi:
‘’Kurumumuzun vatandaş odaklı, yerinde hizmet anlayışının gereği olarak ilimiz bünyesinde kurulması planlanan 3 Merkez Müdürlüğünden sonuncusu olan Babaeski SGM’nin açılışına hoş geldiniz şeref verdiniz.
Vatandaşlarımıza sağlıklı, süratli, zamanında, kaliteli bir sosyal güvenlik hizmeti vermek için baş döndürücü bir hızla çalışan Kurumumuz, belirlediği hedefleri ülke sathında gerçekleştirmek için teknik altyapısının yanı sıra ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerinin hizmete alınmasına da büyük önem vermiştir.
Kuruluşunun 4. yılında ilimizdeki Sosyal Güvenlik Hizmetlerinin işveren ve sigortalılarımıza kaliteli verilmesini teminen, başta insan kaynakları yönüyle mevzuat ve kişisel gelişim eğitimler olmak üzere, elektronik ortamda hizmet sunumu, halkımızla ve sivil toplum örgütlerimizle bilgilendirme, paylaşım toplantıları yapılmış, kurumumuzun her türlü çalışması kitle iletişim araçları vasıtasıyla zamanında bölge insanına ulaştırılmıştır.
Bu çalışmaların yanı sıra vatandaşlarımızın yerinde hizmet alabilmeleri adına ilimizdeki 3 ilçede Sosyal Güvenlik Merkezi kurulmak suretiyle ilimizdeki Merkez Müdürlükleri yapılandırma süreci de sonuçlandırılmış olmaktadır. Bunlardan Vize SGM 16 Mart 2009, Lüleburgaz SGM 08 Ocak 2010, Babaeski SGM de 30 Kasım 2011 tarihinde hizmete açılarak toplam il nüfusunun % 90,94 ü yerinde hizmet alma imkanına kavuşturulmuştur.
Babaeski ilçe merkezinde Edirne Yolu üzerindeki 5.655 m2 lik imar alanına sahip Kurumumuza ait arsada kalıcı modern hizmet binası yapılması için gerekli teknik çalışmalar bitirilmiş, hazırlanan dosya ihaleye hazır hale getirilerek Kurum Başkanlığımıza sunulmuştur. Hizmet binasının kısa sürede hizmete alınması için Sn. Valimizin ve Milletvekilimizin desteklerini esirgemeyeceklerine inanıyorum. Bugün resmi açılışını yapacağımız Merkezimiz 3 yıllığına bedelsiz kiralanmış olup, 145 m2’si zemin, 76 m2’si de bodrum olmak üzere toplam 221 m2’lik alanda hizmet verecektir.
Pehlivanköy ilçesindeki vatandaşlarımızın da hizmet alacağı Merkezimizde her iki ilçemizden 4 A kapsamında 5 bin 800, 4 B kapsamında 3 bin 900, 4 C kapsamında da 1.900 olmak üzere yaklaşık toplam 11.600 aktif sigortalıya ilaveten bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilere de hizmet verilecektir. Merkezimizden yerinde hizmet alan nüfus toplam nüfusun içinde % 16,26’lik bir orana isabet etmektedir.
Emeklilik işlemlerinin dışında İl Müdürlüğümüz yetkisindeki her türlü sosyal güvenlik hizmetinin verileceği Merkezde 1 Merkez Müdiresine ilaveten 8 personelle hizmet sunulacaktır.
Merkezimizin hizmete açılmasında desteklerini ve emeklerini esirgemeyen başta Sn. Valimiz Mustafa Yaman, Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar ve Yönetim Kurulumuza, İlçe Kaymakamımıza, İlçe Belediye Başkanımıza, ilçemizdeki Oda temsilcilerine, Aster Tekstil A.Ş. , Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanlığına ve diğer kişi ve kuruluşlara şükranlarımı sunar, merkezimizin ülkemize, Kırklareli’ne, bölge halkına hayırlı olmasını dilerim.”
Sosyal Güvenlik merkezinin bölge halkının yerinde hizmet alması açısından büyük bir eksikliği ortadan kaldırdığını ifade eden Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
Babaeski İlçemiz Kırklareli İlinin Lüleburgaz’dan sonra ikinci büyük ilçesidir. İlçemizde, Ülkemizin ilk şeker üretimini yapan Alpullu Şeker Fabrikası ile beraber 15 adet fabrikanın olması, ilçemiz arazilerinin tarımsal ve hayvansal üretime çok elverişli olması, ekonomik ve sosyal nedenlerle göçlerin artmasına Babaeski’mizin her geçen gün biraz daha büyümesine neden olmaktadır. İlçemizde geçen yıl açılan yeni bir banka şubesi ile birlikte toplam 8 banka şubesinin olması da ilçemizdeki ekonomik hareketliliğin bir göstergesidir. Dolayısı ile ilçemizde artan miktarda esnaf, tacir, çalışan ve emekli nüfusu bulunmaktadır.
İlçemizin toplam nüfusu 50.041 kişidir. Müstakil SGK şubesi bulunmayan Pehlivanköy İlçesinin nüfusu 4.481 kişidir. Bu kadar nüfus potansiyeline karşın ilçemizin Kırklareli İl merkezine 30 km, Pehlivanköy İlçesinin 45 km uzaklıkta olması, vatandaşlarımızın SGK ile olan işlerini yürütebilmesini zahmetli kılmakta idi.
İlçemizde SGK şubesinin açılması ile Babaeski ve Pehlivanköy İlçelerimizdeki vatandaşlarımızın ayaklarına önemli bir devlet hizmeti götürülmüş olacaktır. Vatandaşlarımız çok daha kısa süre içinde, zahmetsizce para ve emek tasarrufu sağlayarak işlemlerini yapabilecek hale geleceklerdir.
Bu vesile ile bugün aramızda bulunan sayın Valimize, milletvekilimize ve misafirlerimize hoş geldin diyor, bu hizmetin ilçemizde başlatılması için gerekli teşebbüsleri başlatan ve sonuçlandıran Kırklareli SGK Müdürü Mehmet BAYRAM beye, İlçemiz SGK nun faaliyet göstereceği işyerinin kira ücretlerini paylaşan İlçemiz Sanayi ve Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Ziraat Odası ve Ticaret Borsası Başkanlarına ve Yönetim Kurulu üyelerine, ismini sayamadığım maddi manevi emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Babaeski SGK şubesinin başarılı hizmetler yürütmesi dileği ile hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.”
Kutlama telgraflarının okunmasının ardından birer konuşma yapan AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan ile Kırklareli Valisi Mustafa Yaman açılışı yapılan Sosyal güvenlik merkezinin Babaeskililer ve Pehlivanköylülerin yerinde hizmet alması açısından önemli olduğunu dile getirdiler. Bu kurumun kuruluşunda Emeği geçen herkese teşekkür ve takdirleri beyan ettiler. 
Yapılan konuşmaların ardından SGK merkezinin kurulmasında maddi ve manevi katkıları bulunanlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Devamında Babaeski Plevne İlköğretim Okulu Halk oyunları ekibi tarafından çeşitli yörelere ait gösteriler sergilenmesinden sonra katılımcılar tarafından kurdele kesilerek açılış yapıldı. Açılışı yapılan merkez gezilerek yetkililerden bilgiler alındı. Ardından kokteyl ve yemek verildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here