Babaeski halkı Yazlık Sinema’ya hücum etti

15
Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından bu sene ilk kez düzenlenen Babaeski 1. Açık Hava Film Festivali, Gündüz Onat Festival Alanı’na kurulan Yaz Sineması’nda Ata Demirer ve Demet Akbağın başrollerini oynadığı “Eyvah Eyvah” filmi ile başladı.

HABER MERKEZİ

Babaeski halkının yoğun ilgi gösterdiği Eyvah Eyvah filmi Trakya’lı Hüseyin’in yıllar sonra babasının ölmediğini öğrenmesi üzerine onu bulmak için İstanbul’a gitmesi ve İstanbul’da başından geçen komik maceralarını anlatmaktadır.
Hüseyin, Trakya’nın bir köyünde ninesi ve dedesiyle büyüyen bir delikanlıdır. İki büyük aşkı klarnet çalmak ve Müjgan ile hayatı mutlu devam ederken, hiç beklemediği bir olay onu köyünden ayırır. İstanbul’a gelen Hüseyin’e önce klarneti, sonra da şarkıcı Firuzan destek olmaktadır. İstanbul’un gece klüplerinde fırtına gibi esen Firuzan’ın hayatı rengarenk ve bir o kadar da karışıktır. Hüseyin’le tanışınca hayatına hem kahkaha hem macera dahil olmakta ve sinema severler mükemmel bir komedi filmi ile keyifli dakikalar yaşadılar.
Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı Film Festivali hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Kültür sanat organizasyonlarımızla, sıcak yaz akşamlarını vatandaşlarımız için eğlenceli hale getiriyoruz. Yaz akşamlarını evlerinde geçirmek istemeyen vatandaşlarımıza 3 hafta boyunca birbirinden kaliteli sinema filmleri ile açık havada sinema keyfi yaşatmak istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için yaptığı inkılâpları tek başına yeterli görmemiş, kültür düzeyinde de batılılaşmak ve çağdaş bir Cumhuriyet olabilmek için sinemanın önemini her zaman vurgulamıştır. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini tanımalarını, sevmelerini temin etmektedir. Sinema, insanlar arasındaki görüş ve düşünce farklİ ılıklarını silmekte; insanlık tarihine en büyük yardımı yapmaktadır. Sinema kültür demektir.
İlçemizde sinemanın olmayışı çok büyük bir eksikliktir. Belediye olarak bu eksikliği en kısa zamanda gidereceğiz. Avrupa Kenti Babaeski’yi inşa ederken aynı zamanda ilçemizin bir kültür kenti olmasını sağlamak için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Benim halkım ilçemizde yapılmamış faaliyetleri, hizmetleri bundan sonrada görmeye devam edecektir.”
Filmin ardından Babaeski Halkı Belediye Başkanları Av. Abdullah Hacı’ya böyle güzel bir etkinliği düşündüğü için teşekkür edip temiz havada, yeşil bir ortamda vizyon filmlerini ücretsiz izlemekten çok memnun olduklarını ifade ettiler. Film festivale ilk gün 2500 kişinin üzerinde bir katılım oldu. Festival 29 Temmuz 2010 Perşembe günü Nefes filmi ile son bulacak. (ö.b.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here