Babaeski Halk Eğitim Merkezi Kursiyerleri 11 madalya kazandı

39
Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde düzenlenen “23. Uluslararası Çocuk Şenliği Satranç Turnuvası”nda Babaeski Halk Eğitim Merkezi Kursiyerleri 11 madalya aldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde düzenlenen “23. Uluslararası Çocuk Şenliği Satranç Turnuvası”nda Babaeski Halk Eğitim Merkezi Kursiyerleri 11 madalya aldı.
19-20-21-22-23 Nisan 2014 tarihlerinde Lüleburgaz Merkez Ortaokulu Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen turnuvaya; Babaeski Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinden Mete Koçoğlu, Harun Yıldırım, Melisa Kaskatı, Sercan Durmaz, Berat Dağlıoğlu, Öykü Tuana Arı, Ensar Topçu, Alpşan Karademir, Şule Özbay, Ilgın Bahar ve Elif Ezgi Şen; Bayram Ali Karademir’in gözetmenliğinde katıldılar. Kursiyerler turnuvada büyük başarı göstererek 11 madalya kazandılar.
Turnuvada şu sonuçlar alındı:
9 Yaş Genel Kategorisi: 1. Mete Koçoğlu, 3. Harun Yıldırım
9 Yaş Kadın Kategorisi: 3. Melisa Kaskatı
10 Yaş Genel Kategorisi: 1. Sercan Durmaz, 2. Berat Dağlıoğlu
10 Yaş Kadın Kategorisi: 3. Öykü Tuana Arı
12 Yaş Genel Kategorisi: 2. Ensar Topçuoğlu, 3. Alpşan Karademir
12 Yaş Kadın Kategorisi: 3. Şule Özbay
13 Yaş Kadın Kategorisi: 1. Ilgın Bahar
14 Yaş Kadın Kategorisi: 1. Elif Ezgi Şen
Bayram Ali Karademir, açıklamasında şunları kaydetti:
“Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur. Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir. Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak,  bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur. Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır. Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir. Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır. Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar. Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir. Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir. Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir. Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir. Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar. Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır. Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir. Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur. Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Milli Eğitimi’nin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir ‘Eğitim Aracı’dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç, bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz. Öyleyse, çocuklarımızın olabildiğince küçük yaştan başlayarak ‘Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma’ amaçlanmalı, çocuklarımızın olumlu davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışmalı bu amaç bir  ‘görev’ olarak benimsenmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here