Babaeski CHP siyasetinde, yeni dengelere ihtiyaç var

15

Babaeski CHP siyasetinde İlçe kongresi bittikten sonra sesler kesilecek gibi değil.
İlçe kongresinde Av. İrfan Altınel’in rakipsiz girdiği seçimde 50 kongre delegesinin listeyi çizmesi, Babaeski CHP de yeni siyasi dengeleri gündeme getirdi.
Çiziklerle tepkilerini ortaya koyan CHP Babaeski kongre delegelerinin dışında son anda açıklanan listeye organize olmadan bile bu kadar kişinin listeyi çizdiğini anlatıyorlar.
Eğer liste birkaç saat önce açıklansa daha fazla çizileceğini söyleyen CHP Babaeski kongre delegeleri, kalem bulamayıp listeyi çizemeyen bir kısım kongre delegesi olduğunu da söylüyorlar.
Ayrıca şu anda listeyi çizmediğine pişman olan önemli miktarda CHP Babaeski delegesi de olduğunu söyleyen bazı kongre delegeleri, Belediye Başkanı Abdullah Hacı’nın hatırı için oy veren birçok kongre delegesi olduğunu da sözlerine ekliyorlar.
Babaeski İlçe kongresi ardından CHP Babaeski’de sular durulacak gibi değil.
Yeni dengeler oluşurken; yeni gruplar ve yeni dirsek temasları gelişecek gibi görülüyor.
İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel’in bir daha İlçe Başkanlığına aday olmayacağını açıklaması da, önümüzdeki dönemde yeni güçlerin partide öne çıkmasına zemin hazırlayacak.
Babaeski’nin CHP Kırklareli siyasetinde konumu son kongrede olanlardan sonra zayıflarken tek çıkar yol Önseçim olarak görülebilir.
Babaeski’nin Milletvekili seçimlerinde ön sıralarında temsil edilmesinin tek çıkar yolu, Önseçimle aday belirlenmesidir.
Çünkü Merkez yoklamasıyla belirleme yönteminde Babaeski’ye düşecek sıra sacayağındaki üçüncü sıra diye öngörülebilir.
Listesine atılan çiziklerle itibar kaybettiği söylenen Babaeski CHP ilçe Başkanı, Av. İrfan Altınel’in merkez yoklamasıyla CHP Milletvekili aday listelerinde ikinci sıraya oturması da artık olanaksız diye görülüyor.
Bu durumda Babaeski’ye üçüncü sıra kalıyor.
Kırklareli’ye Birinci sıra, Lüleburgaz’a ikinci sıra, Babaeski’ye de üçüncü sıra kalıyor.
Yani Babaeski ancak CHP Listelerinde sıra dolduracak diyebiliriz.
Oysa Önseçimle Aday belirleme yönteminde durum öyle değil.
Babaeski CHP’nin önseçimde ön sıraları kazanacak prestije sahip bir adayı var.
22. Dönem Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Önseçimde Kırklareli CHP aday listelerinde ön sıraları kazanacak potansiyele sahip Babaeski’nin yetiştirdiği önemli birsiyasetçidir.
Kırklareli’nin en ücra köşesindeki delegenin de önseçimde destekleyeceği önemli bir şahsiyet olan Mehmet Siyam Kesimoğlu, Babaeski’nin ön seçimde tek şansıdır.
Şimdi Babaeski CHP’lileri ne mi yapmalıdır?
Kayıptan kazanç çıkarmalıdır.
Peki nasıl?
Önümüzde CHP’nin İl kongresi var.
Babaeski CHP İlçe Başakanı Av. İrfan Altınel’in ile beraber, Babaeski İl kongre delegeleri Mehmet Siyam Kesimoğlu ile görüşüp strateji belirlemelidir.
Babaeski CHP ilçe Örgütü de Babaeski’nin Milletvekili sıralarında seçilecek sırada yer alması için son şansını değerlendirmelidir.
Babaeski CHP’de kavga zamanı değildir.
Birlik beraberlik zamanıdır.
Babaeski CHP ilçe Başkanı Av. İrfan Altınel de CHP de Yıllarca omuz omuza mücadele verdiği Mehmet Siyam Kesimoğlu için olumlu tavrını ortaya koyacak siyasi birikime ve Babaeski sevgisine sahiptir.
Bundan hiç kuşkum yok.
Bendeniz birçok kişinin tersine, Babaeski İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel’in Babaeski’ye bir milletvekili kazandırmayı düşündüğü kanaatindeyim.
İrfan Başkanımızın Gerekeni yapacak siyasi birikime sahip olduğunu da biliyorum.
İlçe Başkanı Av. İrfan Altı el’in, Parti sevgisini, bağlılığını ve çalışma hırsını da yakından izledim.
CHP İçin çok fedakârlık gösterdi. Uzun yıllardır CHP için çok emek verdi.
Dürüst kişiliğiyle ve sözünün eri olması ile kendisini tanırım.
Bendeniz ile siyaseten ters düşmesi ve benim CHP üyeliğimi engellemesinin de kendine göre haklı gerekçeleri olabilir. Saygıyla karşılıyorum. Eleştirdiğim yanlarının yanı sıra “yiğidi öldürüp, hakkını vermek” adına gözle görülür gerçekleri de söylemeden geçemezdim.
CHP İl kongresi yaklaşırken; Babaeski’yi CHP Listelerinde seçilecek sıraya taşıyacak tek isim olan Eski Vekil Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun etrafında hepimizin toplanarak, ÖNSEÇİM’i Kırklareli ye tekrar kazandırmamız için İktidar muhalefet, kırgın’ı  kızgın’ı hep beraber dayanışma göstermemiz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here