Babaeski Çevre Kulübü çalışmalara başladı

24
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından ilçe merkezinde uygulanan ve Babaeski Belediyesi’nin ortak olarak……
HABER MERKEZİ
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından ilçe merkezinde uygulanan ve Babaeski Belediyesi’nin ortak olarak katıldığı “Doğal Mirasın Korunması Projesi”nde Tema Babaeski Üyesi öğrencilerle birlikte Çevre Kulübü Çalışmaları’na başladı.
20 öğrencinin ve eğitmenlerin katıldığı etkinliklerde öğrenciler önce Ekoloji Kulübü’nde toplandı ve yapılacak olan arazi çalışmalarının detaylı içeriği belirlendi. Tema Babaeski Şube Başkanı Pınar Alban’ın önderliğinde toplanan öğrenciler, proje ekibi ve uzmanlar ilk gün etkinlikleri kapsamında Alpullu Beldesi’nde saha çalışması gerçekleştirdiler. Öğrenciler Eylül ayının ikinci haftasında katıldıkları seminerde almış oldukları bilgileri pratik olarak kullanma fırsatı buldular. İlk gün etkinliklerinde bitki arazisi saha çalışması nasıl yapılır, bitkiler nasıl türlerine göre tespit edilir, bitki örtüsü çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konular ve Alpullu Beldesi’nde yer alan ağaç, bitki türleri hakkında bilgilendirildiler. İkinci gün etkinlikleri kapsamında ise öğrenciler ve uzmanlar Çavuşköy Göleti’ni ziyaret ettiler. Burada teleskop ve dürbünler ile kuş türleri ve zoolojik arazi çalışmaları hakkında öğrenciler bilgilendirildiler.
Öğrencilerin çok büyük keyif alarak katıldığı çalışmalar hakkında proje koordinatörü Eralp Tolga şunları kaydetti:
“Doğal Mirasın Korunması Projemizin en önemli ayaklarından biri ilçemizde çevre, Ekoloji Kulübü’nün kurulması idi. İlk etapta çevre ve doğa konusunda en önemli kurumlarımızdan biri olan Tema bünyesinde bulunan öğrencilerimiz ile çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.6 gün daha öğrencilerimiz ile birlikte saha çalışmaları yapacağız. Kasım ayı içerisinde ilçemizdeki öğrencilerimize çevremizi koruyalım t-shirtlerinden dağıtacağız. Çevre Kulübümüze alacağımız Profesyonel teleskop, ekipmanlar ile ilk defa Trakya bölgesinde bir belediye bünyesinde Çevre, Ekoloji Kulübü hayata geçmiş olacak. Öğrencilerimiz yaptığımız çalışmalar ile doğayı, çevreyi severek koruyacaklar ve çevresel çalışmalara aktif olarak katılacaklar. Bizlere proje faaliyetlerimizde destek veren Tema Babaeski Temsilciği’ne, Pınar hocamıza, etkinliğimize severek katılan öğrencilerimize, uzmanlarımıza çok teşekkür ederiz. Babaeski Belediyesi örnek çalışmalara imza atmaya devam edecektir.” (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here