Babaeski Belediyesi doğaya sahip çıkıyor

12
Kırklareli’nin Babaeski Belediyesi Avrupa Birliği Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Harmanlı Belediyesi, Haskova Belediyesi ve Arbitra Çevre Kuruluşu ile ortaklaşa


HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Belediyesi Avrupa Birliği Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Harmanlı Belediyesi, Haskova Belediyesi ve Arbitra Çevre Kuruluşu ile ortaklaşa PD-02-29-354 Sözleşme No.lu “Sınır Ötesinde Doğal Mirasin Korunmasını Teşvik Etmek”  Projesi’ni hayata geçirdi.
Babaeski Belediyesi’nin ortak olarak katıldığı proje kapsamında Babaeski’de yılsonuna kadar arazide Biyologlar, Zoologlar tarafından araştırma yapılarak Babaeski’nin Bitkisel ve Zoolojik Yapısı raporlanacak, koruma altına alınması gereken bitki, kuş ve hayvan türleri hakkında öğretim görevlileri tarafından detaylı analiz ve fizibilite raporları hazırlanacak, ilçe merkezinde bu ay sonu hizmete girecek olan Atatürk Kültür Merkezi’nde Ekolojik Çevre odası kurulacak ve Eylül, Ekim, Kasım aylarında öğrenciler çevrenin korunması, Babaeski’nin bitkisel, zoolojik zenginlikleri hakkında bilgilendirilecek ve öğrencilerle birlikte arazi çalışmaları da gerçekleştirilecek.
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı; “Var olan doğal zenginliklerimiz ve bu doğal zenginliklerimizin korunması hakkında projemiz bizlere rehber olacaktır” diyerek proje hakkında şunları söyledi:
“Babaeski Belediyesi her alanda projeler üretmeye devam ediyor. Ulusal düzeyde uyguladığımız Trakya Kalkınma Ajansı projelerimizin yanında Uluslar arası düzeyde projelere de önem vermekteyiz. Ülkemiz Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinden artık katılım sürecine girdi ve ortaklaşa yapılan projeler Ülkeler arasında ki ortak işbirliklerinin gelişmesine, kalıcı dostlukların oluşmasına çok büyük katkı sağlamaktadır. Uygulamış olduğumuz projemizin amacı Sınırın Her iki bölgesinde doğal mirasın korunması ve doğal mirasın korunmasına katkı sağlanmasıdır. Avrupa Ülkeleri için öncelik daima doğadadır. Doğanın korunması için Avrupa Birliği çok önemli yasalar, yönetmelikler hayata geçirmiş ve bunları kalıcı bir şekilde uygulamaktadır. Projemiz ile bu örnek uygulamaları da yerinde inceleme fırsatı bulacağız. Bizde doğa kültürü ve doğanın korunması yeni yeni önem kazanmaktadır. Projemiz ile ilçemizdeki doğal mirasın korunmasına çok büyük katkı sağlayacağız ve gelecek nesilleri bu mirasın korunması hakkında bilgilendireceğiz. Babaeski Belediyesi örnek projelere imza atmaya devam edecektir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here