“Babaeski 44. Tarım Festivali” büyük coşkuyla başladı

36
Kırklareli’nin Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen “44. Tarım Festivali” 07 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 18.00’de görkemli bir törenle başladı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Belediye Başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen “44. Tarım Festivali” 07 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 18.00’de görkemli bir törenle başladı.
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, 44.Tarım Festivali’ne davetli ve protokol üyelerini makamında kabul etti. Başkan Hacı’yı ziyarete; Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Necdet Tekin, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Bulgaristan – Lyubimets Belediye Başkanı Anastas Anatasova, Büyük Mandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Çağlayan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dermenci, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, Köy ve Mahalle Muhtarları katıldı.
Başkan Hacı’nın protokol tebriklerini kabulünden sonra, katılımcılar Atatürk Anıtı’na yürüdüler. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, anıta çelenk sundu. Saygı duruşu ve akabinde söylenen İstiklal Marşı’nın ardından Tarım Teşvik yarışmalarında dereceye giren çiftçilere, Kaymakam Mustafa Asım Alkan, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Milli Eğitim Eski Bakanı Prof. Dr. Necdet Tekin, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Bulgaristan – Lyubimets Belediye Başkanı Anastas Anatasova ve protokol üyeleri tarafından tebrik edilerek, birer buket çiçek verildi.
Daha sonra kortej, Belediye Bandosu eşliğinde festivalin yapıldığı Gündüz Onat Festival Alanına yürüdü.
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, burada yaptığı konuşmada, festivallerin sosyal ve kültürel anlamda önemli etkinlikler olduğunu belirterek, şunları söyledi;
“44 yıldır bu gelenek Babaeski’de sürüyor. 44 yıldır aralıksız olarak Tarım Festivali’mizi siz değerli misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirmekteyiz. Ben öncelikle bu festivalimizi başlatan ve bu günlere gelmesine katkıda bulunan asıl sahipleri siz değerli Babaeski Halkı’na şükranlarımı sunuyorum.
Babaeski Tarım Festivali, Trakya’nın markasıdır ve bu marka bundan böyle değişip gelişerek devam edecektir. 2009 yılında beni göreve getirdiğiniz ilk günden itibaren sizlerin desteği ile en ağır ve en zor yatırımlara girdik. Gerçekleştirdiğim projelerimiz gelecek nesiller içindir ve Babaeski’nin en az yüz yıl geleceğini garanti altına alacaktır. Bizim için artık belediye seçimleri bitti, propaganda amaçlı vaat ve söylemler sona erdi. İlçedeki bütün siyasi partilerin başkan adayları, yöneticileri benim arkadaşım.
O partinin temsilcileri ile belediye meclisinde birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz onlar benim kardeşim. Beni acımasızca eleştirenlere de seçilmeme karşı çıkanlara da yüreğimi ve kapımı sonuna kadar açık tuttum. Asla siyaset rejimi ve ideolojik kaynaklı bir başkanlık düşünmedim. Hizmet odaklı siyasetimizin karşılık bulduğu yüksek orandaki destek zaten buna imkân vermiyor. Bana “Başkanım öyle konuş, öyle bir hamasi nutuk söyle ki insanların damarlarındaki kan akışı hızlansın, seni alkışlarken elleri parçalansın” dediler. Hepsini elimin tersiyle bir kenara ittim, benim vatandaşımın böyle palavralara ihtiyacı yok dedim. Cumhuriyet Mahallesi’nden Erzincanlı Mehmet Usta’nın, Kurtuluş Mahallesi’nden Göçmen Fatma Kadın’ın hamasi nutuklara ihtiyacı yok. Ben onlar için ne yaptıysam, onlar için güzel olan ne hayal ediyorsam onları söylerim. İster alkışlarlar isterlerse alkışlamazlar.
Zaten iki dönemdir güçlü bir güven duygusuyla rekor bir oy oranıyla göreve getirdiği bir Belediye Başkanından da bu topluluğun beklediği de budur. Bu hizmetler belki hayal bile edemediğimiz, gerçekleştirilmesi imkânsız olarak düşünülen toplamda 70 Milyon TL’ye yaklaşan hizmetlerdir.
İlçemizin tüm kanalizasyon hattını yeniledik. İçme suyu şebeke hattının yenilenmesi devam etmektedir.
2009 yılında söz verdiğimiz gibi doğalgaz yakıtını halkımızın hizmetine sunduk.
5 adet yeni içme suyu kuyumuz, 5 bin tonluk su depomuzun açılışını geçen sene birlikte gerçekleştirdik. Şeytan Deresi’nin doğusundaki Atatürk Mahallesi’ndeki Hemşerilerim gönül rahatlığı ile musluklarından şehir şebeke suyunu içebilirler Atık su arıtma tesisinin inşaatı bitmek üzere dev bir tesis olup, bütün Babaeski’nin pis suyunu arıtıp Şeytan Deresi’ne deşarj edecektir. Araç filomuzun tamamı yenilenerek genişletilmiştir. Şeytan Deresi’nin ıslah çalışmaları başlamış olup, en kısa sürede bitirilecektir. Otobüs Terminali için çevre yolundan bir yer alınmış en kısa zamanda modern bir terminal olarak halkımızın hizmetine sunulacaktır. Hükümet binasının Edirne yolundaki ayaklı su deposuna taşınması işlemlerine ve yine hükümet binasının da yıkılarak yeşil alan ve meydan düzenlenmesi işlemlerine yasal olarak başlanmış olup, tarafımızdan takip edilmektedir. Bunlar yaptığımız yatırımlardan önemli olanlarıdır. Şu anda burada sayamadığım birçok yatırımımızda devam etmektedir. Bunları birlikte başaracağız
Eğer bir kentte değişim ve dönüşüm başlayacak ise alt yapının olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Alt yapısız gerçekleştirilen hizmetlerin uzun süreli ve kalıcı olması düşünülemez alt yapı çalışmaları bittiğinde yepyeni bir Babaeski göreceksiniz. İlçemizin çeşitli noktalarında eski ve yeni su borularını sergiliyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç kimseyi eleştirmek değildir. Sizlerin yapılan yatırımların farkına varmanız ve bizlere destek olmanız amacıyladır. Gerçekleştirdiğimiz bu hizmetler ilçede yarattığımız siyasal ve sosyal ittifaklar sayesindedir.
Toplumun yalnız bir kesimini değil tamamını kaplayan sıcak ve samimi bir iletişim kurduk. Değişim zaman alıyor ama biz bunu hızlandıracağız. Daha iyi yakalamak sizin hakkınız ve biz bu gücü sizin sevginizden alıyoruz.
Değerli Babaeskililer, bugün buraya her yıldan farklı bir güzergâhtan yürüdük yürüyüş güzergâhımızı engelleyen kazılar, toz, çamur benim ve sizlerin namusudur. Ama bu çamur ve toz bizi daha güzele daha çağdaş ve daha modern bir Babaeski’ye kavuşturacaktır. Çektiğiniz sıkıntılardan dolayı sizlerden özür diliyorum. Gösterdiğiniz sabır ve anlayış içinde teşekkür ediyorum.  Sizlerle karşılaştığımda, elimi sıkarken, gözlerime bakarken devam et dediğinizi de anlıyorum. Biz burada din, mezhep, etnik köken ve dil farklılıklarını zenginliğimiz olarak görmekteyiz ve Babaeski’de yaşamaktan mutluyuz. Doğum yeri neresi olursa olsun yaşamını bu topraklarda sürdüren herkes Babaeskilidir. İlçemizde sınırsız özgürlük, sınırsız hoşgörü sosyal ve siyasal anlamda da sağlanmış bir barış vardır.
Bu birlikteliği Babaeski’yi kalkındırmak için devam ettireceğiz. Birlikte otuz bin Babaeskili için aradığımız nedir? Daha fazla refah, karşılıklı anlayış ve hoşgörüye dayalı bir toplum. Dürüst yönetim, geleceğe güven. Bu güzel ilçede bu gökyüzünde mutlu yaşamak. Bugün bu festival döneminde; sevgi, saygı ve kardeşlik duygularımızı paylaşalım. Barışı gönüllerimizde egemen kılalım. Festivalimiz ilçemize bölgemize hayırlı olsun. Hepinize sevgi ve saygılar sunarım. ” 
Başkan Hacı’nın konuşmasının ardından, Festival kutlama mesajları okundu. CHP Genel Başkanı ve Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 44.Babaeski Tarım Festivali’ne kutlama mesajı gönderdi.
44.Tarım Festivali açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri festival alanında kurulan stantları gezdi.
Babaeski Belediye Başkanı Hacı, stantların gezilmesinden sonra protokol üyelerine ve halka Tansa Kır Lokantası’nda kokteyl verdi.
Çeşitli gösteriler ve konserlerin düzenleneceği festival, 9 Ağustos’ta sona erecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here