Ayvalı Köyü sorunsuz ki, azalar Kaymakam Yılmaz’ın düzenlediği toplantıya katılmadılar

14
Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, daire müdürleriyle birlikte köyleri gezerek sorunları yerinde dinlemeye devam ediyor.
Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ
Köy gezilerinin dördüncü turu, Çeşmekolu, Hamitabat ve Ayvalı Köyleri’ne yapıldı. Sorunların dinlendiği köy gezilerine Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halit Gülten, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin İnce, Sağlık Grup Başkanı Önder Porsuk, İlçe Tarım Müdürü Hasan Karaman ve Müftü İsmail Günay katıldı.
Köy gezilerinin en enteresanı Ayvalı Köyü’nde yaşandı. Köy gezileri bir liste halinde daha önceden köy muhtarlarına bildirilmişti. Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve daire müdürleri Ayvalı Köyü’ne geldiklerinde karşılarında bir sorumlu dahi bulamadılar. Köy Muhtarı Nail Avcu, hastalığı nedeniyle hastanede yatıyordu. Muhtarlığa vekalet eden azaların da, şehre gittiği, köy kahyası tarafından belirtildi.
Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve beraberindeki daire müdürleri, sorumlular olmayınca kahvede oturarak vatandaşlarla ile sohbet ettiler. İşte Ayvalı Köyü’nde böyle bir sorumsuzluk, vurdumduymazlık ile karşılaşıldı. Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve daire müdürlerinin geleceğinden haberi olan 2 aza nedense kayıplara karıştılar. Hiç olmazsa biri bulunabilirdi. Köyün sorunu olmasa bile (bu imkansız) azaların bile bile toplantıya katılmamaları büyük bir saygısızlık olarak nitelendirildi.
Yetkili azalar olmayınca Kaymakam Yılmaz, vatandaşlar ile sohbet etti. Bu sohbette köyün eski muhtarı olan Mahil Seyhan söz alarak bazı sorunları dile getirdi.
Seyhan, köyün içme suyundan yakınarak içilmezlik raporu olduğunu belirterek "6 yıl önce açılan ikinci kuyudan sonra içme suyunun tadı bozuldu. Bu su, sert ve kokuyor, karın ağrısı yapıyor. Eskiden, şehre su götürürken, şimdi şehirden köye su getiriyoruz. Ayvalı-Lüleburgaz kestirme yolunun yapılmasını istiyoruz" dedi.
Sağlık Grup Başkanı Önder Porsuk’ta konuşmasında eski muhtar Mahil Seyhan’a cevap vererek şunları söyledi.
"Ayvalı Köyü’nün suyu içilebilir niteliktedir. Ekiplerimiz tarafından ayda bir bu köyden içme suyu numuneleri alınıyor. Yapılan tahlillerde alınan su numuneleri temiz çıkıyor."
Kaymakam Cemalettin Yılmaz’da konuşmasında "Muhtarınız 2 yıldan beri köy bütçesini bize getirmiyor. Bütçesi olmayan bir köye hizmet nasıl olur? Bu yıl programımıza Ayvalı-Lüleburgaz anayolu projeye alındı" dedi.
KAYMAKAM YILMAZ ÇEŞMEKOLU KÖYÜ’NDE
Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve beraberindeki daire müdürlerinin ilk durağı Çeşmekolu Köyü oldu.
Kaymakam Yılmaz ve beraberindeki daire müdürlerini Köy Muhtarı Ahmet Dönmez, azalar ve kalabalık bir vatandaş topluluğu karşıladı.
Köy Muhtarı Ahmet Dönmez yaptığı konuşmada "Köyümüzün çocukları çok çalışkan. Ortaöğretimi bitiren tüm çocuklarımızın hepsi 4 yıllık öğrenimde okuyor. Köyümüze bir hayırseverin katkılarıyla mobese sistemi alındı. En kısa zamanda bunun montajını yaptıracağız. Köyümüzün eksiklikleri olan bir düğün salonu var. Binanın çatısı olmadığı için betonları etkilendi. Desteklerinizle bunu tamamlamak istiyoruz. Köyümüzde hayvancılığa dönüş var. 65 kişi hayvan bakıyor. Hayvan sayımız 600’dür. Bahçecilik yaygın. 5 bin metre uzunluğunda sulama hattımız var. Sulama sıkıntısı çekilmiyor. Bundan sonra bağ ve bahçelerimizi, tarlalarımızı damlama usulüyle sulayacağız 4-5 yıllık bir aradan sonra köyümüzde yeniden karpuz ekimi yapılmaya başlandı. Köyümüzün biçerdöveri, traktörü ve diğer tarım aletleri var. Bu aletler herkes tarafından ortaklaşa kullanılıyor. Aşırı yağışlarda köyümüzün alçak bölümleri su içinde kalıyor. Bu suyu kanal vasıtasıyla dereye taşımak istiyoruz" dedi.
Kaymakam Yılmaz’da Çeşmekolu Köyü’nün en sorunsuz köylerden birini olduğunu belirterek Muhtar Ahmet Dönmez’e suyun dereye taşınmasında daha geniş çaplı boru kullanılmasını önerdi.
Daha sonra Kaymakam Cemalettin Yılmaz ve beraberindekiler Hamitabat Köyü’ne geçtiler. Köy muhtarı Nuri Kovancı, azalar ve kalabalık bir vatandaş tarafından karşılandı.
Kaymakam Yılmaz ve beraberindeki daire müdürleri köy kahvesinde vatandaşlar ile sohbet ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here