Aykaç; “Yeşillikler içinde Dünya ile yarışan bir üniversite olacağız”

9
Kırklareli Üniversitesi ve Kırklareli Orman İşletme İl Müdürlüğü tarafından 3 Nisan 2014 Perşembe günü saat 14.00’da Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü’nde “Orman Haftası ve Ağaç Bayramı’ faaliyetleri kapsamında ‘Fidan Dikme’ etkinliği gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi ve Kırklareli Orman İşletme İl Müdürlüğü tarafından 3 Nisan 2014 Perşembe günü saat 14.00’da Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü’nde “Orman Haftası ve Ağaç Bayramı’ faaliyetleri kapsamında ‘Fidan Dikme’ etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinliğe; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet EminAkay, Defterdar Sacide Şakar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Kırklareli Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile üniversite öğrencileri katıldı.
* Mere; “Kırklareli Ormanlık Alanları’nın yoğunluğu ile ilk sıralarda yer alıyor”
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk konuşmayı yapan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Zekeriya Mere; “Artık ağaçlandırma faaliyetleri sadece orman teşkilatı gibi kamunun değil tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, vatandaşların bir görevi haline geldi. Bu kapsamda burada bu vazifeyi de gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca 2013 yılında yine tüm üniversite öğrencilerimiz içen “Her Üniversite Öğrencimize Bir Fidan” Kampanyası Sayın Başbakanımız tarafından başlatıldı. Bununla birlikte “5 Milyon Üniversite Öğrencisine, 5 Milyon Fidan” Kampanamızda devam ediyor. Bu kampanya kapsamında da buradaki üniversiteli kardeşlerimiz içinde birer fidan dikmiş olacağız. Kırklareli’nin Türkiye’deki 80 İl’den beklide çok önemli bir artısı bulunuyor. Toplam yüzölçümünün %44’ü ormanlık alandan oluşuyor. Burada yaklaşık 2 milyon 803 bin dönümlük bir orman varlığı bulunuyor. Bu oranla il olarak çok şanslı iller arasında ilk sıralarda bulunuyorsunuz. Kırklareli’de belli ölçekte arazilerde ağaçlandırma faaliyetleri yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 11 bin dönüm arazide ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Kırklareli’nin köy yollarının Ceviz ve Badem Ağaçlandırma Projesi’ni hayata geçirdik. Sayın Rektörümüzü talepleri ile burada daha evvel bir kısım ağaçlandırma yapılmıştı. Bugünde birada 1100 adet fidanı toprakla buluşturacağız. Daha boş alanlar varsa bizler buraları da ağaçlandırmaya hazırız” dedi.
* Aykaç; “Hedefimiz bütün dünyaya örnek olan, dünya üniversiteleriyle yarışan bir üniversite olmak”
Kırklareli Üniversitesi Röktür Prof. Dr. Mustafa Aykaç, kuruluşlarının üzerinden 6 yıllık bir süre geçmesine rağmen önemli bir şekilde gelişme gösterdiklerini belirterek şunları kaydetti:
Kırklareli Üniversitesi kurulduğundan bu yana yaklaşık 6 yıllık bir zaman geçti. Kendisine tahsis edilen bu alanda çeşitli adımlar atıldı. Bizim en büyük temennimiz Üniversitenin ilimize büyük yenilikler ve şehrimize olumlu gelişmeler yaşatmasıdır. Şunu da belirtmek istiyorum ki bu amacımıza adım adım ulaşıyoruz. Üniversite kurulduğundan beri şehrimize olumlu yönde birçok gelişme oluşturdu. Yeni kampus denilince ortaya çıkacak yapılaşma, binalar, derslikler, kütüphaneler, yemekhaneler akıla geliyor. Bunların hepsi eğitim-öğretim için çok gerekli yapılaşmalar ve hizmet alanlarıdır. Bu yapılaşmanın yanı sıra tabiatı bakımından zaten çok güzel olan ilimiz, kampüsümüzle örnek hale gelecek. Hedefimiz bütün dünyaya örnek olan, dünya üniversiteleriyle yarışan bir üniversite olmak. Bu amaçla bu hazırlıkları bugünden yarına ciddi bir şekilde taşımamız gerekiyor. Yeşillikler içinde tabiatla içiçe bir üniversite haline gelmek bizim için bu bakımdan çok büyük önem arzediyor. Öğrenci arkadaşlarımız da ağaç dikme konusunda çok ilgi ve alaka gösteriyorlar. Her vesileyle bu taleplerini iletip yaptığımız her etkinlikte yanımızda oldular. Bizde öğrencilerimizin ağaç dikme taleplerine cevap vermek için; kampus çalışmalarımız devam ederken ağaç dikme konusunda hiç geri durmadık. BU konuda bize yardımcı olan Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürü’ne, İl Müdürü’ne desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir çevre düzenlemesini oluşturduk. Bahar mevsiminin gelmesiyle yapmış olduğumuz bu çalışmalar kendini göstermeye başlayacak. Yakın bir gelecekte yeşillikler içinde, orman içinde bir üniversite haline geleceğiz. Bizim hedeflerimizden biride tabiata iç içe olasıyla da öne çıkmasıdır. 2011 yılından itibaren Ağaç dikme olarak belirlediğimiz alanlara 138 bin adet fidan dikimi gerçekleştirdik. Bunların çoğunu çam fidanları oluşturmaktadır.”
* Vali Yaman; “Ormanlık alanlarımız 3 senede %2 arttı”
“Bu kampus ile birlikte ilimizde ilkleri yaşıyoruz. Hem derslikler, hem spor alanları, hem cami hem de bugün bu tören ile bu alanı ağaçlandırarak bu yenilikleri Rektör Hocamızın liderliğinde gerçekleştirmiş olduk. Bu kampus alanı 3 bin 500 dönümlük bir alan. Bu alanın 500 dönümünde bina yapılaşması sağlanırsa geri kalan 3 bin dönümlük alan orman ve yeşil alan olacak. Benim göreve başladığım 3 sene evvel, bana verilen brifinglerde ormanlık alanlarımız %42 idi. Bugüne gelindiğinde ormanlık alanlarımız %44’e çıktı. İlimiz ormanlık alanlarını arttıran bir il konumuna geldi.  İyi tarım yapılan alanımız ve iyi ormanlarımız var. Bu alanlar içerisinde dünyanın yakından takip ettiği Longoz Ormanları da var. İlimizin bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim”
Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar tarafından fidanlar toprakla buluşturuldu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here