Aydın Karakoç; “Genel bütçeden Kırklareli ne hakediyorsa Merkezi Hükümet bunu yollamak zorundadır”

12
Aydın Karakoç; “Genel bütçeden Kırklareli ne hakediyorsa Merkezi Hükümet bunu yollamak zorundadır”

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları sürüyor. Kasım ayının 6. birleşimlerinden itibaren başlayan 2010 yılı hazırlık bütçesi görüşmelerinde geçmiş yıllara oranla hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda hazırlık bütçelerindeki belirsizlik Il Genel Meclisi’ndeki fikir ayrımlarını günden güne arttırıyor. Maliye Bakanlığı tarafından Il Özel Idaresi’ne aktarılan 2010 yılı bütçesinin tamamının Kırklareli Il Özel Idaresi kapsamında çalışan personelin maaş ve ikramiyelerine ayrılması sonucunda 2010 yılı yatırım programlarına gelecek bütçenin ise 2010 Ocak ayında belli olması bekleniyor.

Ocak ayında da Maliye Bakanlığı’ndan gelecek olan ödeneğin belirsizliğini koruması sebebi ile mecliste, “Bütçe iflas etti” sesleri gün geçtikçe yükseliyor. Bu da doğal olarak meclisin hazırlık bütçesi görüşmelerindeki prensibini derinden etkiliyor.

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 9. birleşimi dün gerçekleştirildi. Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda saat 10:30’da yapılan toplantıya Meclis Başkanı Tuna Soykan’ı izinli olması sebebi ile Il Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Nedim Orcan başkanlık etti. Yeterli çoğunluğunan sağlanması öncesi Il Özel Idaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Mahmut Uslu, gideceği hac ibadeti öncesi Il Genel Meclisi üyeleri ile vedalaştı. Mecliste ayrıca 2004 yılındaki ilk Il Genel Meclisi Toplantısına zamanın Kırklareli Valisi Ali Serindağ’ın katılmaması sebebi ile başkanlık eden Saffet Üresin Il Genel Meclisi Başkanlığı koltuğuna kısa bir süreli oturarak; ”2004 yılında ilk il genel meclisi başkanı bendim.” dedi. Meclisin en sempatik simalarından birisi olan Saffet Üresin’in başkanlık koltuğunda oturduğu süre boyunca Il Genel Meclisi renkli görüntülere sahne oldu.

Yeterli çoğunluğun sağlanması ile başlayan toplantı yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başladı. Akabinde ise Il Genel Meclisi’nin 3. gündem maddesi olan Gençlik ve Spor Hizmetleri’ne aktarılacak olan ödeneklerin görüşülmesine geçildi. Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Hüseyin Taşkın, bir önceki birleşimdeki raporda yer alan tekliflerin feshedilmesini talep etti ve oy birlği ile kabul edildi. Komisyon Başkanı Hüseyin Taşkın daha sonra yeni rapordaki teklifleri okudu. Bu kapsamda sırası ile Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından yapılması hedeflenen yatırımlar şu şekilde sıralandı; Babeski Kapalı Spor Salonu’na Radyant Isıtma Tesisi, Lüleburgaz Kapalı Spor Salonu’na Radyant Isıtma Tesisi, Pınarhisar Kapalı Spor Salonu’na Radyant Isıtma Tesisi, Babaeski 100. Yıl Stadyumu Tribünleri’ne oturma yerlerinin yapılması, Vize Ilçesi Çakıllı Beldesi’nin futbol sahasının aydınlatılması, Kırklareli Anadolu Lisesi’nin futbol sahasının aydınlatılması, Demirköy Ilçesine halı saha yapılması, Pınarhisar Ilçesi Kaynarca Beldesi Stadı’na soyunma odası yapılması ve tel örgü ile çevrilmesi, Demirköy Iğneada Beldesi soyunma odası yapılması, Vize Antreman sahası yapılması, ASKF Il Şubesi’ne yardım aktarımı, Lüleburgaz 75. Yıl Stadı’nın zemininin düzeltilmesi olduğu belirtildi.

Okunan raporun ardından söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç; ”Spor kamuoyu ile ilgili çalışma yapıldı. Ama yapılacak çalışmaların öncelik sırası değişmiş durumda. Suna Hanım’ın sözlerine dayanarak bütçe konusunda hata yaptığımızı anladık. Amatör Spor Kulüplerimiz’e yapılacak olan yardımın geri plana atılması iyi olmamış. Bu kulüplerin hepsi ilimizi temsil ediyor.” dedi.

Sonrasında verilen 5 dakikalık molanın ardından söz alan Hasan Dağ; ”Meclisin son aldığı karar revize edilmiş durumda. Komisyona 200 Bin TL’lik bir ödenek aktarmak istiyoruz. Ama ne yazık ki 1’er TL’lik fasıllar açmak zorunda kaldık.”

Iki grup başkanı Hasan Dağ ve Metin Güvenç arasında bir düelloya dönüşen konu yine Metin Güvenç’in söz alması ile devam etti. Metim Güvenç; ”Rapordaki tekliflerde Amatör Spor kulüpleri ile ilgili bir konu yok. O sıralama amatör spor kulüplerine para verilmeyeceğini gözetmektedir.” diye konuştuktan sonra tekrar söz alan Hasan Dağ; ”Amatör Spor Kulüpleri’ni Metin Güvenç ne kadar düşünüyorsa biz de o kadar düşünüyoruz. 2004 yılında ilk yaptığımız bütçelerde amatör spor kulüplerine 100 Bin TL verdik. Ondan sonraki yıllarda da amatör spor kulüplerine yardım etmeye devam ettik. Ama arkadaşlarımız bizi amatör spor kulüplerine para vermek istemezmiş gibi gösteriyor. Ya olduğun gibi görüneceksin, ya da göründüğün gibi olacaksın. Zaten yapılacak bütün yatırımlar yine spora gidiyor.” diye konuştu.

Iflas etmiş bir bütçenin tartışıldığını belirten Aydın Karakoç yaptığı açıklamalarla yine önümüzdeki dönemde görünen sorunlara dikkat çekti; ”Benim 6-7 toplantı öncesi söylediklerimin haklılığı tek tek ortaya çıkmaya başladı. Bir söz söylemiştim. Arkadaşlar neyi yapıyoruz? Neyi konuşuyoruz? Yahu elimizde para yok. Iflas etmiş bir bütçeyiz, biz. Bunu AK Parti Grubu kabul etsin. Kırklareli bütün Türkiye’de en fazla yerel bütçeye pay ayıran iller arasında ilk onda. Bunu alın kullanın ve biz bundan pay istiyoruz. Bize pay verin, yatırımlara yatırmak istiyoruz. Ama bizim karşımızı bir bütçe nasıl geliyor? “1 Lira fasıllara koyun” diye geliyor. Bizim bir fasılda yatırım yapacak paramız yok. Arkadaşlar bu ne anlayış ve zihniyettir. Bu kente genel bütçenin karşılığını isteriz. Istemekte bizim doğal hakkımız. Şimdi amatör spor kulüpleri ile ilgili bir sözcük. Sayın Metin Bey sarf etti. Amatör spor en önemli işlerden biri.” dedi ve sözlerine şöyledevam etti; ”Yol, su şubesi Il Özel Idaresi’ne geçmemişken 400’ü aşkın personel çalışıyordu. Bunların bütün ödeneklerinin hepsi genel bütçe içerisinden ödeniyordu. Şimdi her ne hikmetse önümüze geçen sene Mart ayından itibaren Sayın Başbakanın, Işçi Sendikları ile imzaladığı genel merkezi bütçeden değil de yerel bütçeden Il Özel Idaresi bütçesinden para aktarılması kanunu doğrultusunda Türkiye’yi yönetiyorlar. Illerin gelirlerini yaratmakta sıkıntı olduğunu herkes bilmeli. Genel bütçeden Kırklareli ne hakediyorsa Merkezi  Hükümet bunu yollamak zorundadır. Bu bütçe ondan sonra gerçek bütçe olur. Yoksa bu bütçe tamamen hayal mahsülü bir bütçe olur. Gerçekçi bir bütçe yapacaksak bu sıralama doğrudur. Ama bunların bile yapılamayacağına inanıyorum.” dedi.

Sonrasında bütçe sıkıntısının sadece Kırklareli’ne mahsus olmadığı dile getiren Nihat Sağlam; ”Bu genel bütçe sadece Kırklareli’ye yönelik yapılan bir bütçe değil ki. 81 ilin hepsine uygulanan aynı program. Burada partiye özel bir bütçe yok.” dedi.

Gençlik ve Spor komisyonu bütçelerinin görüştüklerinin belirten Metin Güvenç; ”Görüşmemiz gereken konu bu değil. Biz gençlik ve spor komisyonuna ayrılacak ödenekleri görüşüyoruz. Başka konulara girmenin alemi yok. Biz amatör spor kulüplerinin bu sıralamada daha yukarı çıkartılmasını, onlara da bu konuda kaynak aktarılmasını grubuz adına talep ediyoruz.” diye konuştu.

Il genel Meclisi’nde ilçe ve parti ayrımı yapılmaması söyleyen Hasan Dağ; ”Şimdi biz her bölgeden seçiliyoruz. Fakat biz seçildikten sonra bölgenin il genel meclisi olarak kalmıyoruz, bütün ilin sorunlarına eğiliyoruz. Biz sadece bir ilçe için karar almıyoruz. Biz ilin tamamı ile ilgili karar alıyoruz. Burada bölge milliyetçiliği yapmayalım, tribünlere oynamayalım. Işin doğrusu yapılması gereken neyse biz onu yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Daha sonra bu tekliflere dayanarak başkan vekili Nedim Orcan raporu komisyonun oyuna sundu. 14’e karşılık 5 oy ile teklif kabul edildi. Akabinde ise Eğitim Komisyonu ödeneklerinin görüşülmesine geçilmeden önce başkan vekili Nedim Orcan eğitim komisyonun görüşmelerinin bugün görüşülmesi istemi ile 9. birleşimi kapattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.