Aydın Karakoç; “Ergene için hepimiz suçluyuz”

29
Aydın Karakoç; “Ergene için hepimiz suçluyuz”

Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı 1. birleşimi gerçekleştirildi. Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda dün saat 10:30’da gerçekleştirilen birleşimde en önemli gündem konusu Ergene Nehri’nin kirliliğiydi. Trakya topraklarında 3 Ilin ortak sorunu olan ve 80’li yıllarda sanayinin gelişmesi ile günden güne kirlenen Ergene için Kırklareli Il Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Özel Inceleme Komisyonu derinlikli bir çalışma yaparak dünkü birleşimde Ergene Nehri’nin geçmişten bugüne kadar geçirdiği evreler, evsel ve fabrikasal atıkların nehire bırakılması, tarımsal sulama, temizleme çalışmalarına kadar çok sayıda konuda nehri ele aldılar.

Yoklama ve geçmiş birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başlayan birleşim meclisin 3. gündem maddesine geçilmesi ile devam etti. Kırklareli Il Genel Meclisi 3 maddeye istinaden; “Ilimizin önemli sorunlarından biri olan Ergene Nehri’nin kirliğiliğinin, insan sağlığına ve çevreye verdiği zararın önlenmesi hususunda “Çevre ve Sağlık Komisyonu” ile “Özel Inceleme Komisyonu” tarafından hazırlanan rapor” görüşüldü.

Meclis Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Aydın Karakoç raporu okumadan önce yaptığı konuşmada şunları kaydetti; ”Arkadaşlar Ergene kan ağlıyor. Ergene’yi bozanlar maalesef bizleriz. Ergene için hepimiz suçluyuz. Ergene’de tarımdaki sulamalardan, tarımdaki gübrelemelerden, evsel atıklardan, fabrikaların, bıraktığı kirlilikten, sanayicisinden, eski valilerden, politikacılardan velhasıl Il Özel Idaresi’ndeki- Il Genel Meclisi’ndeki bütün arkadaşlardan hepimizin sorumluluğu var. Ama her ne hikmetse geçen gün basında bir şeye rastladım. Birkaç milletvekilinin öncülüğünde sanayiciler bir komisyon oluşturmuşlar. Hükümet ve Çevre ve Orman Bakanlığı ile bir takım toplantılar düzenliyorlar. Komisyonun sözcülüğünde belediye başkanı var. Meğer timsah gözyaşları. Kirletenler, temizlemeye soyunuyor. Ama hidayete erdiyseler, çok güzel. Inşallah böyle olur da birlikte düzeltiriz. Yaptığımız incelemelerden en önemlilerden bir tanesi de 120’yi geçik kanun ve yönetmelik yayınlamışlar. 30- 40 tane uluslararası sözleşme yayınlanmış. Ama buna rağmen bu kelepirler devam ediyor. O zaman noksan olan bir şeyler var. Noksan olanların en başında şunu tespit ettik. Kamu görevlilerinin üzerinde siyasi otoritenin uyguladığı baskı. Bütün yasalarda denetleme yetkilileri birkaç tane memurun sırtına dayanmış. Memur arkadaşlarımızda devletin kendine verdiği güvence var. Ama her ne hikmetse, artık bunu ben söylemek istemiyorum. Dilim varmıyor ama çok yerde söyleniyor. Bir- iki kişi incelemeye gidiyor. Ama yukarıdan fahin baskısı ile ve benzeri baskılar ile birlikte artık tutanak tutarken elleri titriyor. Bu sıkıntıyı el birliği ile çözmemiz gerekir. Inşallah komisyonumuz tarafından hazırlanmış olan bu rapor ülkemiz adına buna öncülük edecektir.

Komisyon raporu için araştırmalarımızı yaparken hemen hemen 23 tane kaynaktan yararlandık. Iki üniversitenin Edirne Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü hocaları bize bir brifing sundular. Ondan sonra biyoloji bölümündeki hocalardan da bir sunum aldık. 20’ye yakın bir doçent- profesör bize sunum yaptılar. Namık Kemal Üniversitesi’nden 5-6 kişilik bir bilim kadrosu bize toprak ve su konusunda sunum yaptılar. Ayrıca bir çok rapor, kaynak, doküman, tüzük, kanun hepsini inceledik. ” dedi.

Karakoç Ergene Nehri’nin kirliliği ile ilgili okuduğu raporda, iklim değişikliğinden, küresel ısınmaya, yer altı sularının kullanımlarından üniversite ve derneklerin yaptığı araştırmalara tarımsal ürün yetiştiriciliğinden sulamaya kadar çok sayıda konuya değindi. Uzun araştırmalar sonucu oluşturulan rapor ile Ergene Nehri belki de Trakya’daki illerdeki Il Genel Meclis’lerinde ilk defa bu kadar detaylı bir şekilde ele alındı. Karakoç tarafından yaklaşık 1 saat süren raporun okunmasının ardından Başkan Tuna Soykan Il Genel Meclisi üyelerine rapor ile ilgili söz alıp- almayan var mı? diye sordu.

Alaaddin Ergin söz alarak; ”Ergene’yi biz kendi içimizde çözemeyiz. Hazırlanan raporun merkezi hükümete talep edilmesini talep ediyorum.” dedi.

A. Kamuran Koçyiğit; ”Yapılan bu çalışmaların üst mercilere ulaştırılması için biz komisyon olarak üzerimize düşen görevi yapacağız”

Akabinde söz alan Ali Kamuran Koçyiğit, Ergene Muhafaza Müdürlüğü’nün kurulmasını talep ederek yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; ”Ben hocamın vermiş olduğu teklifi cevaplamak noktasında şunu söylemek istiyorum. Yapılan bu çalışmaların üst mercilere ulaştırılması için biz komisyon olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Tabi ön görüşmemizde yapılmış olan bu dosya ve raporların üst kademelere ulaştırılması için de gerekli köprüyü kurmuş vaziyetteyiz. Bu çalışmaların sadece bu çatı altında kalması hiçbir çözüm üretemeyeceği düşüncesiyle biz bunu üst nokta ve üst seviyelere ileteceğimize dair söz aldık. Bu söz doğrultusunda yapılacak çalışmaların sonuca kavuşturulması için elimizden geleni yapacağız.”

Ali Kamuran Koçyiğit’in ardından söz alan Yurdaer Ulus ise; ”Bizler seçkin insanlar olarak güçlenme adına meselenin başlangıcı hususunda değerli bir adım atıldı, diye düşünüyorum. Eski Il Genel Meclisi arkadaşlarımız hatırlarsa yine geçen yıl Kayalı Barajı ve Kırklareli Barajı ile ilgili böyle bir konuda tartışma yapmıştık. Bu manada özellikle belediyelerin üzerine de çok önemli görevler düşüyor. Çünkü değerli Il Genel Meclisi üyemiz Aydın Karakoç’un yaptığı açıklamalar hususunda belediyelerin attığı atıklarının biraz daha altının çizilmesi lazım.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Meclis Başkanı Tuna Soykan raporu meclisin oylarına sundu ve rapor oy birliği ile kabul edildi. Rapor görüşmesinin son bulması ile Başkan Tuna Soykan saatin ilerlemesi ile diğer gündem maddelerinin bugün görüşülmesi önerisi ile Aralık ayı 1. birleşimini kapattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here