Ayçiçek yağı cep yakmaya başladı

14
Ayçiçeği alım fiyatları 75 Kuruştan 1 TL’ye yükseldi. Ayçiçeği hammadde
fiyatlarındaki bu yükseliş raflardaki ayçiçek yağı fiyatlarını da
etkileyerek vatandaşın cebini yakmaya başladı.

 Yetkililer; Ülkemize yurt dışından giren ithal ayçiçeği fiyatlarının da Dolar’ın yükselmesi ile yükselişte olduğunu, Libya’da yaşanan olaylar nedeni ile Dolar’ın yükselişte olduğunu, bu nedenle de dolar ile satışa sunulan ithal ayçiçeğinde fiyat artışı oluştuğunu belirtti. İki ay önce litresi 2.50 TL olan ayçiçek yağı şimdilerde 3.6 TL’den satılıyor. Neredeyse benzin fiyatına yakın bir fiyattan satılan ayçiçek yağı vatandaşın cebini yakmaya başladı.

“Bu fiyatlardan satanlar tüccarlardır”
Kırklareli esnafı ayçiçek yağının satış fiyatınaki bu yükseliş hakkında şu görüşleri taşıyor. Kırklareli’de Bakkal işleten Esnaf İsmail Şahinoğlu, Ayçiçek yağında kullanılan hammaddenin kilosunun 70 kuruştan 1.40 TL’ye çıktığını, iki misli olan bu fiyat artışının dükkanındaki ayçiçek yağının satış fiyatının artmasına neden olduğunu belirtti.
“Şuanda kimin elinde ayçiçeği varsa kilosunu 1.40 TL’den satıyor. Ayçiçeği’nin şuanda çiftçinin elinde olması mümkün değil. Bu fiyatlardan satanlar tüccarlardır. Yurt dışından ithal ayçiçeği girişi olsa fiyatlar düşecek deniliyor, ama ithal ayçiçeği gelse bile devletin ithal ayçiçeğine uyguladığı fonu kaldırmadan fiyat indirimine gidilemeyeceği de söyleniyor. Yağ satışı yapan toptancılar dünya piyasalarında yağ sıkıntısı olması sebebi ile fiyatların düşmeden değil çıkmana yana devam edeceğini söylüyorlar.” şeklindeki görüşlerini belirten esnaf İsmail Şahinoğlu yağ satışlarının şuanda normal olduğunu fakat müşterinin yüksek fiyatlardan dolayı şikayetçi olduğunu belirterek; “18 Kg’lik yağları zamdan önce 45 TL’ye satıyorduk. Şimdi 65 TL’ye satıyoruz. Ayçiçeği yağının fabrika çıkış fiyatı Şuanda 63.50 TL, elimizde azda olsa mal var diye 65 TL’ye satış yapıyoruz. Yeni malları aldığımızda bu fiyattan da satış yapamayacağız.” dedi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here