“Ay Yıldızlar” 40. Yıldönümü Kutladı

11
“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin “Ay Yıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolu 40. yıldönümünü jübile konseriyle kutladı.

 

 
Yarım asrı aşkın bir süredir Balkanlarda Türk kültürü, sanatı ve müziğinin geleneğini aralıksız olarak sürdüren “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin 40 yıl önce kurulan “Ay Yıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolu, 21 Aralık akşamı törenli bir şekilde kuruluş yıldönümünü görkemli bir jübilesini konseriyle kutladı.
Konserin açılışında “Doğru Yol” Derneğinin ve “Ay Yıldızlar” müzik kolunun tarihçesinden bahseden tiyatro sanatçıları Yunus Şimşek ve Sevgi Buş Kika’nın sunumları ardından sözü alan “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Tahir Luma, “Bu akşam yıldızları göklerde aramayın, bu akşam yıldızlar sahnemizde ve aramızdalar” dedi. Dernek Başkanı Luma, tören hazırlıkları sırasında katkıları geçen düzenleme komisyonu üyelerine, sanatçı arkadaşlarına ve maddi-manevi destekleri esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Hüsev Ünler’e, Kosova Kültür Bakanı Valton Beçiri’ye ve Çevre Bakanı Mahir Yağcılar’a teşekkürler etti.
Gecede “Ay Yıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolu 40. yıldönümü nedeniyle katkısı geçen dernek sanatçılarına, birey ve kuruluşlara plaket ile takdirnameleri sunuldu.
Erol Karaibo’nun yönetmenliğinde hazırlanan konserde, Erdoğan Başa, Elif Pacolar, Eren Karaibo, Deniz Alaybeg, Edis Soytari, Krenar Çoçay, Ergin Karahasan, Reyhan Kantarcı, Reşit İsmet, Erol Karaibo, Agim Fişar ve Nevzat Şundo sahne alarak, özgün bestelerini, Türk hafif müziğinin klasiklerini ve çağdaş Türk müziğinin en çok sevilen parçalarını söylediler.
Törene Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Hasip Saygılı, Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanı Yarbay Özgür Özkurt, Kosova Meclisi Milletvekilleri Müfera Şinik ve Vezire Emruş, Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, dernek üyeleri, sivil toplum temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetliler katıldı. Kar yağışı yüzünden davetlilerin birçoğu törene yetişemediler.
Jübile konserine iştirak eden seyirciler “Ay Yıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolunun 40. yıl kutlama konseriyle unutulmaz bir gece yaşarken, söylenen şarkıları hep ağızdan seslendirdiler, dernek sanatçılarını alkış yağmuruna tuttular.
 
“40 yıldır Türkçe müzikle gönüllerinizin ay ve yıldızı olduk”
40 yıl önce büyük bir heyecan ve coşku içinde “Doğru Yol” Derneğinde çalışmalarına başlayan “Ayyıldızlar”     Türk Hafif Müziği Kolu, seyirci ve müzik çevreleri tarafından büyük ilgi gördü. “Ayyıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolunun sahneye çıkışı  Kosova’da Türkçe müzik adına yenilik, bir olaydı. Bu müzik gurubu daha sonraki yıllarda bir ekol yaratacaktı. “Ayyıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolunun kurucuları Reşit İsmet, Hüseyin Kazaz, Nevzat Şundu, Neki Jılta oldu. Prizren, Kosova, Makedonya çapında adlarını duyuran, sevilen ve aranan bir topluluk olan “Ayyıldızlar” müzik topluluğu, düzenledikleri her konserle sanat gündemine damgasını vurdular. Konserlerde, radyolarda, televizyonlarda, festival ve düğünlerde büyük bir tutkuyla müzik yaptılar; 70’li yıllarda “Doğru Yol” Derneğinin “Nazım Hikmet” Yazın Koluyla ortaklaşa gerçekleştirdiği programları, o dönem kuşağın hafızalarından silinmesi mümkün olmayan anılar bıraktılar. Özgün beste yaratıcılığının öncülüğünü Hüseyin Kazaz ve Reşit İsmet gibi isimler yapıyor, yurt çapında art arda ödüller elde ediyorlardı. Öyle ki 40 yıldır “Doğru Yol” Derneğinin “Ayıldızlar” Türk Hafif Müziği Kolu, Balkanlarda yaşatılan Türk müziğinin tarihi açısından önemli ve değerli bir yeri bulunmaktadır. Onlar, Balkanlarda yaşatılan Türk müziğinin yüz akı, gururu sayılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here