Avusturya’dan ithal edilen ilk Simmentaller Kırklareli’de

16
Avusturya’nın %85 büyükbaş hayvan popülasyonunu oluşturan, üstün et ve süt kalitesi açısından Avrupa’nın en çok tuttuğu ve yetiştirdiği Simmentaller, ilk ithal damızlık olarak Kırklareli’ne getirildi.

HABER MERKEZİ

T.C. Ziraat Bankası’nın damızlık hayvanlar için verilen Zirai Kredisi ile 1997 yılından bu yana damızlık olarak ilk ithal hayvanlar olan 30 adet Simmental cinsi damızlık Büyükbaş hayvan Avusturya’dan Halit Hayvancılık tarafından getirilerek Tarım Teknisyeni Recep Uras’ın çiftliğine teslim edildi.
Avusturya’dan ithal edilen Simmentaller hakkında açıklamada bulunan Halik Hayvancılık Sahibi Halit Kök, Simmentallerin üstün et ve süt kalitesi açısından Avrupa’nın en çok tuttuğu ve yetiştirdiği bir büyükbaş hayvan cinsi olduğunu, Avusturya’nın %85 hayvan popülasyonunun bu Simmentallerden oluştuğunu belirtti.
T.C. Ziraat Bankası’nın damızlık hayvan destek kapsamında sıfır faizli 7 yıl ödemeli Zirai Kredisi’nden faydalanan Kırklareli merkeze bağlı Yoğuntaş Köyü’nden Tarım Teknisyeni Recep Uras’ın Erikler Köyü ile Yoğuntaş Köyü arasında bulunan çiftliğine 30 baş Avusturya  menşeli, pedigrili damızlık düvelerin Halit Hayvancılık tarafından teslim edildiğini belirten Halit Kök, T.C. Ziraat Bankası’nın ithal hayvancılığa ve çiftçiye verdiği destekten ötürü Kırklareli Ziraat Bankası Müdürü Ertaç Yazıcı’ya ayrıca teşekkürlerini sunduğunu belirtti.
Tarım Teknisyeni Recep Uras ise Avusturya’dan ithal edilerek çiftliğine getirilen 30 baş Simmentalin 1997’den beridir Kırklareli’ne getirilen ilk damızlıklar olduğunu, bu hayvanların kendi çiftliğine Halit Hayvancılık tarafından getirilmesinden ayrıca bir mutluluk duyduğunu ifade etti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here