Avrupanın dibinde, köylerimiz internetsiz

19
Avrupanın dibinde, köylerimiz internetsiz

Teknolojinin ve iletişimin tüm nimetlerinden faydalanabildiğimiz günümüzde, şehir merkezlerinin pek farketmediği ancak yaşayış için önemli bir unsur olan köylerdeki iletişim teknolojisi, ‘Avrupa kenti’ diye adlandırılan ilimiz Kırklareli’nde çözülmüş değildir. Il merkezine bağlı 40 köyümüzün birçoğunda hala internet bağlantısının bulunmaması oldukça düşündürücü bir halde. Tarım ve hayvancılıkla geçimin, yoğun olmasına rağmen birçok köyümüzde yaşayan vatandaşlar, teknolojiyi yakından takip etmeye çalışarak evlerine bilgisayar ediniyorlar. Ancak Kırklareli Telekom Müdürlüğü’nün çalışmalarının yetersizliği, köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmeye devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre başta Kuzulu, Paşayeri, Kocahıdır, Üsküpdere olmak üzere birçok köyümüz internet bağlantısından faydalanamıyor. Özellikle resmi işlemlerin halledildiği ve mülki amir statüsündeki muhtarlıklarda internetin olmayışı, hem muhtarları, hem de vatandaşları zor duruma sokuyor. Üstelik aralarında ölçüm olarak fazla bir mesafe bulunmayan köylerden bazılarında internet olup bazılarında olmaması, Kırklareli Telekom Müdürlüğü’nün bu konudaki anlamsız işleyiş aksaklıklarından kaynaklanan olumsuz durumu gözler önüne seriyor. Köylerimizde yaşayan vatandaşlar, Telekom Müdürlüğü’nün haklı bir gerekçesi olmayan mazeretleri sonucu, en doğal hakları olan teknolojiden yararlanma hizmetini köylerinde, muhtarlıklarda ve evlerinde görememekten üzüntülüler.

Şehir merkezinde yaşayan her insan gibi, köylerde yaşayanların da sosyal hayatın gereksinimlerinden faydalanmaya hakkı olduğunu belirten köylüler, özellikle çocukları için evlerine aldıkları bilgisayarlardan internet olmayışı sebebiyle istenildiği şekilde yararlanılamadığını, Kırklareli Telekom Müdürlüğü’nün de bu konuda üstüne düşen görevi yapmadığını iddia ettiler.

Ayrıca internetin muhtarlıklarda büyük bir ihtiyaç olduğunu kaydeden köylüler, bu hizmetin edinilememesi sonucu, bazı işlemlerini yaptıramadıklarını ve konunun yetkililer tarafından bir an önce çözülmesi gerektiğini söylediler.

Köylülerden edindiğimiz bilgiler sonucu oluşan izlenimlerimiz bizi; Kırklareli Telekom Müdürlüğü’nün, sadece şehir merkezine hizmet eden bir kurum olmaktan çıkarak, köylere de hizmet götürmesi ve oradaki insanlarımızın da mağduriyetini gidermesi gereken bir kamu kuruluşu olduğunu hatırlatmaya yöneltti. Kırklareli merkeze bağlı internet bulunmayan köylerimiz, bir an önce bu hizmetten faydalanmak istiyor.

Internet üzerinden yayın yapan, www.kirklartv.com ve www.gazetetrakya.com web sitelerimizi bölgesel olarak takip etmek isteyen okurlarımız, kendi köylerinde internet bağlantısı olmadığını ifade ederek, bunu gündeme taşımamızı ısrarla talep ediyorlar.

 Internetin dünyaya açılan bir kapı olduğu herkesçe bilinen, ülke genelinde ciddi yatırımlar yapan, Türk Telekom’un ilimizi unutması da imkansız gibi. Türk Telekom yetkililerinin bu eksikliğin telafisi konusunda gereğini yapmalarını bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here