“Avrupa çiftçisi ile rekabet etmemiz mümkün değil”

15
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Behçet Şen yaptığı açıklamasında, dış ülkelerden yapılan et ithalatı, damızlık ithalatının ülkemizin Tarım ve Hayvancılık politikalarını tamamen sona erdirecek politikalar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ
“Süt fiyatları 65 kuruş iken 46 kuruşa gerilediğinde ineklerin kesime sevk edildiği bugün karşımıza farklı iki boyutta çıkmaktadır. 2007 ve 2010 yılları arasında 2006 yarıyılından itibaren bir buçuk milyon inek kesildi Bir konuda çok iddialı bir cümle etmek istiyorum. Kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin çiftçisi, hayvancısı çeyrek milyon doları zarar etmiştir. Yine iddialı bir cümle desteklemeleri kaldırabilirler. Türkiye destekleri kaldırsın piyasayı düzenlesin. Hem Üreticiler adına düzenlesin, hem de tüketiciler adına düzenlenmesi gerekiyor. Ve dolayısıyla iptal edilecek etlerin on gün gibi bir süre içinde ihale edilmesinin mümkün olmayacağını, ihalelerin iptal edilmesiyle gördük. Ama bir şey söylüyorum eğer çok akıllı politikalar belirlenmezse, doğru politikalarla hareket edilmezse hepimiz ithal et yemek zorunda kalacağız. Sevmek için hayvan aramaya başlayacağız. Bu politika düzeltilmezse Türkiye nihayi tüketici, nihayi ithalatçı bir ülke olma yolunda gitmektedir. Bin başlık beş bin başlık işletmeler Türkiye’ye çözüm olmadı. Süt fiyatlarının belirli bir şekilde tüketicilere yansımadığının da değerlendirilmesi gerekmektedir.
Dünyanın kurmuş olduğu piyasa düzenlemelerine bakmadığımız sürece o bölgelerde Avrupa’daki çiftçilerle rekabet etmemiz mümkün değildir. Onun için Türkiye’de üretilen etlerin Avrupa’dan gelecek etlerden daha fazla kalitesi yüksektir, hijyeniktir, sağlıklıdır. Deli dana konusunda henüz Avrupa Birliği kendi içerisinde hiçbir şekilde sağlık sertifikasını oluşturamadığı halde Türkiye’nin dış ülkelerden et ithalatı, damızlık ithalatı yapmasını da anlamış değiliz. Bunlar bizim geleceğimizi tamamen bitirecektir. Ama bizim geleceğimiz değil ülkemizin Tarım ve Hayvancılık politikalarını tamamen sona erdirecek politikalardır. Lütfen bu konuda dikkat edilmesini ve son dönemlerde çiftçilerimizin endişelerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here