“Avrupa Birliği Projelerimiz başarılı bir şekilde sürüyor”

15
Kırklareli’nin Kofçaz Belediye Başkanı Nuri Çalışkan, belediyenin Avrupa Birliği Projeleri’ni başarılı bir şekilde yürüttüğünü belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan-Türkiye Programı kapsamında aynı anda iki proje yürütüyoruz. “Initiation of Partnerships for Valorization of Local Natural Assets and Cultural Heritage-Yerel Doğal ve Kültürel Varlıkların Değerlendirilmesi İçin Ortaklık Kurulması” ve “Elaboration of A Detailed Project Design of The Cross Border Road Connection between The Villages of Malkoclar and Strandzha-Malkoçlar ve Istranca Köyleri Arasındaki Sınır Yolu Bağlantısı Için Detaylı Proje Hazırlanması” Projeleri programın 2. Teklif çağrısı kapsamında ve Bolyarovo Belediyesiyle ortaklaşa uygulanıyor.
* “Turizm amaçlı sınır kapısının yeniden açılması için ihtiyaç duyulan yol fizibilite çalışmaları yapılacak”
“Malkoçlar ve Istranca Köyleri Arasındaki Sınır Yolu Bağlantısı İçin Detaylı Proje Hazırlanması” Projesi 14 Aralık 2012’de start alıp, Aralık 2013 ayına kadar, 12 ay süreyle uygulanacak. Proje kapsamında, 1903-1948 yılları arasında faaliyette olup, daha sonra da geçişlere kapatılmış olan bir turizm amaçlı sınır kapısının yeniden açılması için ihtiyaç duyulan yol fizibilite çalışmaları yapılacak. Benzer çalışmaların Bulgaristan tarafındaki proje ortağı olan Bolyarovo Belediyesi’nden de yapılması beklenmektedir. Proje sonucunda, Yol ve Sınır Kapısı Maketi hazırlanıp, iki belediye gençleri arasında ortaklık şenlikleri düzenlenmiş olacak.
* “İki sınır ilçesinde yer alan doğal, kültürel ve tarihi zenginlikler turizme kazandırılacak”
“Yerel Doğal ve Kültürel Varlıkların Değerlendirilmesi için Ortaklık Kurulması” Projesi 12 Nisan 2013 tarihinde başlayıp, yine 12 ay boyunca uygulanacak. Proje çerçevesinde Kofçaz ve Bolyarovo İlçelerinde yer alan doğal, kültürel ve tarihi varlıkların araştırılması yapılacak. Araştırmalar sonucunda iki belediye bir ortak koruma stratejisi ve her çalışma alanı için Turizm Marketi Araştırması hazırlayacak. Projenin amacı, iki sınır ilçesinde de yer alan doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerin değerlendirilmesi ve turizme kazandırılmasıdır. Bu güne kadar proje kapsamında Kofçaz ve Bolyarovo gençleri arasında kültürel değişimler yapıldı, her iki ilçe karşı tarafta kendi Halk Oyunları’nı, Gelenek ve Görenekleri’ni tanıttı. Bu doğrultuda 1 Haziran 2013 tarihinde Kofçaz gençleri Bulgaristan Bolyarovo da düzenlenen geleneksel “Söğüt Düdüğü” Festivali’ne katılım sağladı, aynı şekilde de 15 Haziran 2013 tarihinde Bulgaristan Halk Oyunları Grubu Kofçaz ilçesinde düzenlenen şenliğe katıldı.
Projeler tüm hızıyla devam ederken, Kofçaz Belediye Başkanlığı da İlçenin kültürel, turizm ve ekonomik kalkınması için arayış ve çalışmalarını sürdürmektedir. (Fatih Eser)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here