Avcılara vurdurulan domuzlar incelemeye gönderildi

11
Kırklareli’nin sınır köylerindeki ormanlık alanda, Bulgaristan’dan geçen domuzların şap hastalığını taşıyıp taşımadığını tespit etmek amacıyla 5 domuz vuruldu.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine avcılara vurdurulan domuzlardan alınan numuneler tahlil için Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi.
Kırklareli Tarım Müdürü Hasan Çebi, yaptığı açıklamasında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine sınır köylerinde avcılara 5 domuz vurdurduklarını ve domuzlardan alınan numunelerin şap incelemesi yapılmak üzere Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdiğini belirterek, ”Enstitüde yapılan incelemede iki ayrı numunede şap hastalığına rastlanmadığı bildirildi. 3 domuz numunesinde incelemeler sürüyor” dedi. Kırklareli’de şap hastalığı konusunda korkulacak ve panik yapılacak bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Çebi, Bulgaristan’da şap hastalığının görülmesi üzerine, tedbir amacıyla Kırklareli’de hayvanların besihanelerden dışarıya salınmamasının sağlandığını bildirdi.
Bulgaristan’daki şapla ilgili gelişmeleri takip edildiğini kaydeden Çebi; ”Bulgaristan’da şap nedeniyle hayvanların imha edildiğini biliyoruz. Burada şap görüldüğünde sınır köylerimizde hayvanlar süratle aşılandı. Hayvanların dışarıya salınmaması yasağı da getirdik. Trakya aşılı ari bölgesi olduğu için titiz davranmamız gerekiyor” dedi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here