Av sezonu kapanıyor amma!

11
rahmisaglik@hotmail.com
Kırklareli de Av Sezonu kapanıyor. Önceki gün tavşan, Şubat ayı sonunda da ördek ve gölet avcılığı sona erecek ve böylece bir Av Sezonunu geride bırakmış olacağız.
Kara ve Hava Avcılığı Kanunu’na dayanarak, Merkez Av Komisyonu’nun kararıyla, nesli tükenme noktasına gelen bazı yaban hayvanları ile gerçek av hayvanlarının gelişi güzel ve üreme mevsiminde avlanılmasını yasaklamıştır. Usulsüz, zamansız ve ruhsatsız avlananlarla mücadelesi, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Genel Kolluk Kuvvetleri, İdari ve Mülki Amirler ile Avcılar Kulüplerince yapılmaktadır.
Mücadele yapılmasına yapılıyor ancak, Kanunlara ve Merkez Av Komisyonu’nun kararlarına uymayanları her an tespit etmek mümkün olmadığı için Kaçak Avlanma’nın önüne geçilememektedir. Hele farla, kapanla, müzikle usulsüz, hatta traktörlerle, tavşan ve tilki avlanılmaktadır. Böyle devam ederse gelecek nesiller, Av Hayvanlarını resimlerde görebilecek.
Bize göre, kaçak ve usulsüz avlanmanın aza indirilmesi için başta İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilerince, Köylerde, mahallelerde, Muhtar ve İhtiyar Heyetleri’nin hazır bulunacağı toplantılar yapılmalıdır. Avcılıkla ilgisi olsun veya olmasın avcılık konusunda eğitilmeli ve diğer vatandaşlar da, usulsüz ve kaçak avlananları uyarmalı ve gerekirse yetkililere bildirilmesi gerektiğini hatırlatmalıdır. İşte o zaman belki bir nebze Av Hayvanları’nın tükenmesini önlemiş oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here