Atıl durumdaki tarihi bina yeniden hayat bulacak

16
Kırklareli İl Genel Meclisi, Kırklareli merkez ilçe Namazgah Caddesi üzerinde bulunan tescilli tarihi eserin, Prof. Dr. Gültaç Özbay tarafından Kırklareli gençleri ve çocuklarına çağdaş eğitim ve kültür amacı ile kullanılmak üzere Kırklareli İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesi teklifini oy birliği ile kabul etti.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 15 Kasım 2011 tarihinde yapılan Kasım ayı 8. birleşiminde İl Özel İdaresi’nin 14/11/2011 tarih ve 7827 sayılı İlimiz Merkez İlçe Yapraklı Mahallesinde, 34 pafta, 252 ada, 11 parselde, kayıtlı olan taşınmazın Kırklareli İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesi teklifini görüştü.
Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen teklife göre; Gültaç Özbay’ın 11/11/2011 tarihli dilekçesi, Kırklareli ili Yapraklı Mahallesi, 34 pafta, 252 ada, 11 parselde kayıtlı olan, Namazgah Caddesi üzerinde bulunan Kırklareli Koruma Amaçlı İmar Planında kentsel sit alanı içerisinde yer alan 03/12/2011 tarihinde yapılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile dini yapı olmadığına karar verilen tescilli tarihi eserin Kırklareli gençleri ve çocuklarına çağdaş eğitim ve kültür amacı ile kullanılmak üzere Kırklareli ili İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesi ile ilgili dilekçede belirlenmektedir. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 10/g maddesi gereğince Kırklareli ili merkez ilçe Yapraklı Mahallesi 34 pafta, 252 ada, 11 parselde kayıtlı olan taşınmazın Kırklareli İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesi ile ilgili konunun İl Genel Meclisi’nde değerlendirilerek karara bağlanması istedi.
* “Kültür Fonu ile bu yer değerlendirilmeli”
Karar sonrası söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç şunları söyledi;
“2 yıldır burası için uğraşıyorduk. Gültaç hanım Trakya Tıp Fakültesi’nde Kalp Damar Hastalıkları Bölüm Başkanıydı. Kendisi Prof. Dr. olarak emekli oldu. Bu yer eski Vali Konağı’na giderken sol tarafta kalıyor. Burası Kilise olarak biliniyordu. Fakat yapılan incelemeler sonrasında görüyoruz ki Kilise değilmiş. Eski ve tarihi bir yer. Sadece 4 duvarı kaldı. Çatısı yok. Gültaç hanım kendi olanakları ile bu yerin rölevelerini çizdirdi. Tabiat varlıkları kurulundan da geçirdi. Fakat ekonomik gücü restorasyona yetmiyordu. Bu yeri kültürel faaliyetler için bir alan haline getirmek istiyordu. Sergi Salonu, Konferans Salonu gibi yerler yapılmasını istiyordu. Bu amaç ile bu yerin Özel İdare’ye hibesini istemiş, Kırklareli Özel İdaresi için iyi bir yer olacak. Tabiat Varlıkları Kültür Fonu’nda tüm ilin belediyelerinin %10 gelirleri kanun hükmü ile bu fona geçiriliyor. Burada biriken para Kırklareli’de ki kültür varlıkları için kullanılıyor. Bu fon kapsamında hibe verilen bu yerde değerlendirilirse Kırklareli gerçekten nezih bir kültür alanına kavuşacaktır.
Kırklareli’ne bu değerli yeri kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere hibe ettiği için Gültaç hanıma biz teşekkür ediyoruz. Yeni yapılacak olan hastanenin yolu üzerinde kalıyor. Gerçekten kıymetli bir yer.”
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Rabia Çakmakçı Aydın Karakoç’un bu yapıya sahip çıkması açısından katıldığını ifade ederek, Gültaç hanıma çok teşekkür etti.
Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın; “İlimizin yetiştirdiği ender insanlardan Prof. Dr. Gültaç Özbay’ın Kırklareli için yaptığı bu jest gerçekten hepimizi mutlu etti. İlimizin yetiştirdiği ve uzun yıllar toplum sağlığına hizmet veren bir kişinin bu kadirşinas davranışı gerçekten takdire değer. Ben grubumuz adına kendisine çok teşekkür ediyorum. İnşallah özel idaremizde bu tahsisi yaptıktan sonra önümüzdeki süreçte buranın en iyi şekilde değerlendirilerek Kırklareli halkının hizmetine sunacaktır. Yapılan hibe teklifine olumlu oy vereceğiz.” dedi.
Yapılan hibe ile ilgili ayrı bir bilgi veren Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara; “Pazar günü Gültaç hanımla görüştük bize bu alanı hibe etmek istediğini söyledi. Alan yaklaşık 270 m2 büyüklükte Gültaç hanım bize şunu söyledi; buranın restorasyonu bitikten sonra kullanım amacı olarak Sergi Evi, Müzik Salonu, küçük bir sinema, küçük bir tiyatro salonu ile kültürel ve sosyal faaliyetlere hizmet vermesi şartı ile burayı hibe edeceğini belirtti. Bununla birlikte hibe verdiği yapının hizmete açılması ile içinde olan salonlara “Gültaç Özbay” isminin verilmesini istedi” ifadelerini kullandı
* “Diğer tarihi yerler içinde restorasyon çalışması olmalı”
Daha sonra söz alan AK Parti Gurup Başkanı Metin Güvenç, Kırklareli’de çok sayıda tarihi yapı olduğunu, bu yapıların restorasyonu için büyük bir kaynağın olması gerektiğini belirterek; “Bundan önceki dönemde restorasyonlar ile ilgili bu tür çalışmalar yaptık. Restorasyon çalışmaları için bizim önemli bir kaynağımızın olması gerektiğini düşünüyorum. Bizim yaptığımız işlerin en önemli işlerden bir tanesinin de restorasyon çalışmaları olması gerektiğine inanıyorum. Şuanda Kırklareli merkezde çok sayıda bu alan gibi problemli tarihi yerlerimiz var. Kendimiz bu konuda bir şirket kuralım. Edirne’de böyle bir şirket var. Bize bu hibeyi yapan vatandaşımıza teşekkür ediyoruz. Grubumuz adına olumlu oy kullanacağız” dedi.
Meclis Üyeleri kültürel faaliyetler içi yapılması planlanan bu yerin “Prof. Dr. Gültaç Özbay” ismi ile hizmet vermesi gerektiğini belirttiler. Bunun yanında bu yeri hibe eden Gültaç hanıma bir Teşekkür Plaketi sunulmasını istediler. 
Bu konudaki görüşmeleri yeterli bula Meclis Başkanı Behçet Şen daha sonra verilen teklifi oylamaya sundu ve teklif oy birliği ile kabul edildi. (cs)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here