Atık Pil ve Kâğıt toplama kampanyası düzenlenecek

31
Malkara Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ümran Bilgin, evlerde çıkan atık pil ve kağıtları değerlendirmek için kampanya düzenleyeceklerini bildirdi.


     Bilgin, yaptığı açıklamasında Malkara’da ev ve iş yerlerinde aylık 30 tona yakın atık kağıt çıktığını ve bu atık kağıtların çöpe, sokağa veya sobaya atıldığını belirtti.
     Bunun hem çevreye hem de ekonomiye büyük bir zarar verdiğini ifade eden Bilgin, ‘Malkara’nın günlük atık kağıt miktarı 1 ton ve üzerindedir. Buna büyük kartonları dahil etmiyoruz” diye konuştu.
     Kağıtların çöpe gitmemesi için çalışacaklarını kaydeden Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ”Malkara için günde 17 ağacın kesilmesini önlemek amacıyla böyle bir çalışma başlattık. Kartondan kağıt toplama kutuları yaptırıyoruz. Bunları her eve dağıtıp, haftanın belirli bir günü de toplayacağız. Bu atık kağıdın tonu 120-130 TL’dir. Ayda 30 ton atık kağıt çıkardığınızı, bizimde topladığımızı düşünürsek ayda 3-4 bin TL para toplanır. Bu parayı da Malkara’dan üniversiteye giden çocuklarımıza burs olarak veririz. Tüm halkımızın da dayanışma içinde bu işe katkısı olur. Bunu yanı sıra evlerdeki atık pillere de talibiz. Cam ve pet şişelere de talibiz. Bunun da çalışmalarını yapıyoruz. Hem doğayı koruma açısından hem de okuyacak çocuklarımıza gelecek sağlama açısından çok yararlı olacak. Sivil toplum örgütlerinin bizlere desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here