Atatürk’ün ilimize gelişi anısına Belediye’den anlamlı konser

14
Atatürk’ün ilimize gelişi anısına Belediye’den anlamlı konser

20 Aralık Atatürk’ün ilimize gelişinin 79. yıldönümü dolayısıyla Kırklareli Belediyesi oldukça anlamlı bir etkinliğe imza atacak. Pazar akşamı Üniversitemiz Rektörlüğü gösteri salonunda düzenlenecek olan konser hakkında, Belediyemiz şu açıklamayı yaptı;

Atamız bundan 79 yıl önce, 20 Aralık günü sabah saat 07.00 sularında Babaeski ilçemizin Alpulu Beldesine gelmiş, şehrimizin o dönemki mülki amirleri Ulu Önderimizi bizzat karşılamışlardır. Atamız için Alpulu Şeker Fabrikasının önemi çok büyüktür. Bu sebeple ilk olarak Alpullu Şeker Fabrikasını dolaşıp araştırmalarda bulunmuştur.

 Çünkü hepimizin bildiği üzere Türkiye Cumhuriyetinin ilk fabrikası Alpullu Şeker Fabrikası’dır.

Atamız; trenle yaptığı yolculuğun son durağı olarak ilimize vardığında çok büyük bir kalabalık O’nu sevgi seli ile karşılamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizde birkaç anısı olduğu da tarih sayfalarından okuduğumuz ve gözlerimizi dolduran değerli notlarımız arasındadır. Dönemin Hardaliye üretimiyle uğraşan bir vatandaşımız tarafından kendisine Hardaliye ikram edilmiştir. Atamız bunu içtikten sonra; “Bunu nerede, nasıl yaptınız? ‘’ diye sormuş, Hardaliyeyi ikram eden kişi de kendi evlerinde yaptıklarını söylemiştir.

Atamız bunun üzerine Hardaliye üretimi fabrikalaştırılmalı ve daha geniş bir şekilde üretilmeli, Milli içeceğimiz olması konusunda çalışmalara derhal başlanmalı demiştir.

Aradan geçen yılların ardından bu konu ile ilgili Kırklareli Belediyesi olarak araştırmalarımız ve Milli içeceğimiz patentini tüm Dünya’ya duyurmak yönündeki çalışmalarımız hız kazanmaya başlamıştır. Ilimizde yaptığı konuşmaların hepsi yüksek nitelikte başucu konuşmaları olan Büyük Liderimizin giderken Kırklareli’mize bıraktığı, yüksek ahlak, devrimci ruhu ve Laik anlayışı yaşam boyu sürdüreceğimiz kati bir gerçektir. Gelişinin bu yıldönümü anısına;

20/ 12/ 2009 Pazar Akşamı  Balkan Messenger’s & Nedim NALBANTOĞLU ve Kırklareli Sanat Sevenler Derneği Solistlerinin seslendireceği ”Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” Konserine tüm Basın Mensubu Arkadaşlarımız ve Halkımız Ücretsiz davetlidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here