Atatürk’ü Ölümü’nün 71. Yıldönümü’nde minnetle andık

14
* Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 71. Yıldönümü’nde10 Kasım 2009 Salı günü düzenlenen törenler ile saygı ve minnet ile andık. 


 
HABER MERKEZİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 71. Yılı’nda 10 Kasım 2009 Salı günü Vilayet Meydanı’nda ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programlarla anıldı. Burada düzenlenen törene; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Vilayet Meydanı’ndaki törende; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Yardımcısı Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Çelenklerin konulmasının ardından saat 09.05 geçe sirenler çalarak 2 dakikalık Saygı Duruşu’nda bulunularak, İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Türk Bayrağı göndere çekildikten sonra yarıya indirildi.
* Atatürk’ü Anma Programı Kültür Merkezi’nde devam etti
Ebediyete intikalinin 71. yılında Ulu Önder Atatürk’ü Anma Programı Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programın dün saat 09.45’te Kırklareli Kültür Merkezi Salonu’nda başlaması ile devam etti.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda; günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Tarih Öğretmeni Nazmi Gümüşoğlu şunları kaydetti:
“Atatürk Vatanına Milletine çok önem veren bir kişiliğe sahipti. Mustafa Kemal ileriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşması’nda tehlikeli durumu ilk O gördü ve dikkatini çekti. Erzurum Kongresi’nde Vatanın bölünmez bir bütün olduğunu tüm Dünyaya ilan etti. Sakarya Savaşı’nda söylediği “Vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” sözü ve ayrıca “Yurt toprağı sana her şey feda olsun, kutlu olan sensin, sana her şey feda olsun” sözü O’nun Vatan sevgisini ve kararlılığını göstermektedir. Mustafa Kemal idealist bir Liderdi.
O’nun idealizmi yüksek vasıf önderliğindeki Hürriyet ve bağımsızlık aşkından geliyordu. En büyük ideallerinden biriside Milli sınırlar içinde Milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş, uygar bir toplum oluşturmak ve bağımsız Ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye’yi çağdaşlaştırmak için çağdaş medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı İnkılaplarla da bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır. Atatürk toplumun her kesimini kucaklayan bir halk adamıydı. Toplumun tüm kesimlerine değer vermiş ve destek olmuştur. Çünkü hep halkı için uğraşmış halktan biri gibi davranmıştır. Atatürk ömrü boyunca milleti için çalıştı. Bunu bir görev saydı. O “Millete efendilik yoktur, hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden O’nun efendisi olur” sözüyle millete hizmet anlayışını ve yöneticilerde de olması gereken özellikleri söylemiştir. O çok büyük bir Liderdir. Tarifi imkansız. Bizlerden ayrılışının 71. yıldönümünde sizlerin huzurunda O’nu saygıyla anıyorum” dedi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Topçu Binbaşı Ergün Oral Atatürk’ün Askeri Kişiliğini anlatan konuşma yaptı. Konuşmada Atatürk’ün askeri yaşamı anlatıldı. Atatürk’ün Askeri yaşamı anlatıldıktan sonra Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ayber Uzun “O Mustafa Kemal” adlı şiiri okudu. Şiirin ardından 10 Kasım Oratoryosu, Atatürk’ün yaşamı boyunca yaptıklarını tiyatro şeklinde sergiledi. Daha sonra Atatürk Anadolu Lisesi’nin korosu Atatürk’ün sevdiği ve şarkıları seslendirerek program son buldu.(dy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here