ATATÜRK

15

 

Büşra Gürz

Misafir Kalem

 

 

Tanımak gerek önce. Yorum yapmaktan, eleştirmekten, ispatsız atıp tutmalardan önce bilmek gerek. O’nun hakkında konuşabilmek için önce onu çözmek gerek. Hayatını, inkılâplarını, ilkelerini, devrimlerini, askerliğini, liderliğini, başarılarını incelemek lazım. Tam anlamıyla çözebilmek için o ‘mavi gözlü dev’i okumak, anlamak lazım. Onu her konudan, her açıdan ele almak gerek. Eğitiminden, askerliğine; savaşlarda korku bilmeden ölümü emretmesine, politikasından adaletine, öğretmenliğinden çiftçiliğine kadar araştırmak gerek. Kitaplara bile sığmayacak olan o müthiş yaşamı lekelemeden öğrenmek, herkese anlatmak gerek.

 

Çünkü Atatürk demek tarihte ender görülen bir dahi, hoşgörü, güven demek. Atatürk demek milliyetçiliğin en büyük savunucusu, hürriyet ve bağımsızlığın en iyi sembolü demek, cumhuriyet demektir. Ve Atatürk kendini şöyle anlatmıştır:

“Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük atalarımın en değerli miraslarından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenlerce bu aşkım bellidir. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın varlığı ve kalıcılığı mutlak o milletin hürriyet ve bağımsızlığına sahip olmasıyla mümkündür. Ben şahsen bu saydığım ilkelere çok önem veririm ve bu niteliklerin kendimde varlığını iddia edebilmek için milletimin de aynı niteliklerle belirginleşmesini şart ve esas bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir.”

 

Dediklerinden de anlaşıldığı gibi Atatürk bayrağına, milletine, vatanına, hürriyet ve bağımsızlığa sadık biridir. Böyle bir kişilik hakkında olumsuz konuşanlar Atatürk’ü aşağılamaya çalışanlar da asla Türk sıfatına layık değildir.

 

 

 

 


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.