“Ataköy 2. Keşkek Şenliği” 10-11 Ağustos’ta yapılacak

46
Ataköy Köyü Muhtarlığı ve Atader’in birlikte düzenlediği, İlki geçtiğimiz yıl yapılan,


HABER MERKEZİ
Ataköy Köyü Muhtarlığı ve Atader’in birlikte düzenlediği, İlki geçtiğimiz yıl yapılan, Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesine bağlı “Ataköy Keşkek Şenliği” 10 -11 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılacak. Şenlik Ramazan Bayramı’nın 3. günü olan 10 Ağustos 2013 Cumartesi günü başlayıp, 11 Ağustos 2013 Pazar günü sona erecek.
“Ataköy 2. Keşkek Şenliği” 10Ağustos 2013 Cumartesi Sabahı 05.00’te Keşkek kaynatmayla başlayacak. Saat 11.00’de davul-zurna eşliğinde Keşkek karıştırılacak. Saat 11.30’da Mehter Takımı Pınarhisarlıları Mehter Marşları eşliğinde Keşkek Şenliğine davet edecek. Saat 12.00’de Mehter Takımı Ataköy’de gösteri yapacak. Saat 13.00’de Televizyonlar tarafından, gelenek canlandırma çekimleri yapılacak. Saat 14.00’deki Pınarhisar HEM Halk Oyunları Gösterisi sonrasında, Ataköy’de yapılan, köprü ve setlerin açılışı yapılacak ve Keşkek ikramında bulunulacak. Saat 16.00 standların gezilmesi, saat 20.30 Türk Sanat Müziği Konseri, saat 22.30’da İbrahim Özenbaş’ın sunacağı eğlenceler yer alacak. “Ataköy 2. Keşkek Şenliği”nin 2. günü olan 11 Ağustos 2013 Pazar günü saat 10.00’da yapılacak olan stand etkinliklerinin ardından saat 14.00’de sona erecek.
* Keşkek nedir?
Keşkek, Türk Kültürü’nde özellikle düğün ve sünnet gibi kutlamalarda yapılarak ikram edilen bir yemektir.
Geleneksel bir tarif olan keşkek Kırklareli’den Antalya’ya, Sinop’tan Muş’a, İzmir’den Tokat’a kadar ülkemizin birçok farklı bölgesinde yüzyıllardır yapılmaktadır. Anadolu’da olduğu kadar Trakya yöresinde de meşhur bir lezzet olan keşkek, bu kadar geniş bir coğrafyada yapıldığı küçük de olsa farklı yorumlarla da hazırlanmaktadır. Ancak genel olarak keşkek yemeğinin yarma buğday ve et ile yapılır. Keşkek yarma buğdayla birlikte kimi yörelerde kırmızı et, kimi yörelerdeyse tavuk et ile birlikte hazırlanır. Keşkek yemeğinin kırmızı ya da beyaz etle hazırlanmasını etkileyen bir başka neden de, Anadolu insanının birçok yemekte yaptığı gibi “ekonomik şartlar” doğrultusunda karar vermesiyle ilişkidir ki, tavuk eti daha ucuz bir seçenek olmaktadır. (Faruk Ceylan)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here