At Arabası sorununda geri sayım başladı

13

11 Kasım’dan itibaren yollarda At Arabası görmeyeceğiz

Kırklareli’de şehir içi trafikte büyük bir sorun olan ve geçtiğimiz yıl 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan at arabaları, artık sorun olmaktan kalkıyor. Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın katıldığı törenle ilk olarak 5 At Arabası tanesi 2 bin 500 TL karşılığında satın alındı. 

 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kent Konseyi tarafından alınan kararın Belediye Meclisi’nde görüşülmesi üzerine harekete geçen Kırklareli Belediye Başkanlığı, kent merkezinde kayıtlı bulunan 100 adet at ve at arabası adedini 2 bin 500 TL’den satın almaya başladı. Başlatılan çalışmalar kapsamında Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne yapılan müracaatlar değerlendirilerek, 25 Ekim 2011 Salı günü Kırklareli Belediyesi Şantiyesi’nde 5 at arabasını teslim alındı.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan yaptığı açıklamasında, Kent Konseyi’nin önerisi üzerine at arabalarının 10 Kasım 2011 tarihine kadar kaldırılacağını söyledi. Kırklareli’de at arabalarının bulunması görüntü ve çevre bakanımızdan Kırklareli’ni olumsuz yönde etkilediğini belirten Çağlayan, daha önceden at arabaları yüzünden 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini birçok vatandaşın aracına da zarar verildiğini kaydetti.
İlk uygulamayı başlattıklarını ifade eden Çağlayan, yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne kayıtlı atları alıyoruz. Kırklareli Valiliği ile Emniyet Müdürlüğü’de bize destek vereceklerini açıkladılar. Bu konuda verilen desteklere teşekkür ediyoruz. Kırklareli halkının gönülden istediği yıllardır sorun olan at arabalarına çözüm bulduğumuza inanıyorum. Kırklareli halkı at arabalarını istemiyor. Yollar hayvan pislikleriyle dolu. Kırklareli halkının menfaatini düşünmek zorundayız. Taşımacılık yapan arkadaşlarımız motorlu araç aldıkları zaman kendilerine durak vereceğiz. Belediye imar dışında at kullanılabilir. Şehir içine girmesi trafikte sorun yaratıyor cadde ve sokaklarımız pisleniyor. At arabalarının kaldırılması için Sivil Toplum Kuruluşları bize yardımcısı olması gerekir. Bu konuda büyük market müdürleri ile toplandık ve yardım istedik. Bazı marketler bize yardımcı olacaklarını söylediler. Müteahhitlerle de bir toplantı yapacağız. Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası da bize destek olmalıdır. Bize karşı direnen kişilerde olacak ama emniyet güçlerinden yardım isteyeceğiz. Piyasada atları 600-1000 bin TL’ye alınıyor. Biz ise 2 bin 500 TL karşılığında alıyoruz.
Kent merkezinde toplanan at ve at arabaları ihtiyaç duyan köylülere ücretsiz olarak verilecek. Köylü kesimimize atlar fayda sağlayacaktır. Bu yüzden toplanan atları köylülerimize vereceğiz. Köylerimizde muhtarlara haber verdik. İhtiyacı olan kişiler muhtarlıklara başvuruyor. 
Atlarını vermek isteyenler bize başvuracaklar ve bedellerini alacaklar. Biz bu işte kararlıyız. Siyasi bedel ödemek gerekirse onu da öderiz. Zor bir işin altına girdik. Bu at arabalarını biz getirmedik daha önceden de vardı. Birinin bu sorunu çözmesi gerekirdi. Kırklareli denilince at arabası akla geliyor. Birçok ilde bu atlar toplandı. Bizimde atları kaldırma zamanımız geldi” dedi.
* “Çok üzgünüm”
Kırklareli’de 40 yıldır at arabacılığı ile taşımacılık yaptığını söyleyen Tahir Kotak atından ayrıldığı için üzgün olduğunu belirtti. Belediyenin bu uygulamasına mecburen katıldıklarını söyleyen Kotak, artık hamallık veya ayakkabı boyacılığı yaparak geçimimizi sağlayacaklarını kaydetti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.