“Astım giderek artıyor”

1
* Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit; “Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri Astım Hastası’dır. Astım’ın görülme sıklığı giderek artmaktadır” dedi. 
HABER MERKEZİ
 Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, “5 Mayıs Dünya Astım Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Astım kronik bir solunum yolu hastalığı olup tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar Astımlı Hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri Astım Hastası’dır. Astım’ın görülme sıklığı giderek artmaktadır.
Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar günlük yaşamlarına hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler.
Astımlı bir hasta için kontrol altında olmak; Gündüz astım yakınması bulunmaması, Gece astım nedeni ile uyanmama, Hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, Nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması, Günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi demektir.
Astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısı her geçen gün artmakla birlikte halen istenen düzeyde değildir. Halen 4 Astımlı’dan 1’i yılda bir kez Astım Krizi nedeniyle Acil Servis’e başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmasının yanı sıra sigara dumanı, alerjik maddeler, kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Sigarayı bırakmanın ve Obez Hastaları’nın kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here