Aşiyan Derneği’nden Anneler Günü Programı

20
Aşiyan Bilim Kültür Sanat ve Spor Derneği Kadın Komisyonları tarafından İl Halk Kütüphanesi’nde “Anneler Günü” münasebetiyle 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 19.30’da Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda bir program düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Derneğin faaliyetlerinin tanıtıldığı tanıtım slaytının ardından İlahiyatçı Arzu Ünlütürk kürsüye davet edildi. Konuşmasına Tevrat’tan pasajlar okuyarak başlayan Arzu Ünlütürk, kadim kültürlerdeki ve İslam toplumundaki kadın algılarına değindi. Metaryalist yaklaşımın hüküm sürdüğü modernizmde kadının bir kimlik bunalımı yaşarken geçmişte de kimliksizlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. 
Vahyin inşa ettiği asr-ı sadet döneminde kadınların, vakit namazları, Cuma, bayram, cenaze namazlarına katıldıkları, doktorluk, zabıtalık, terzilik, ticaret gibi farklı iş sahalarında çalışabildiğini, mirastan pay alma, boşanma ve dilediğiyle evlenme gibi haklara sahip olduğunu söyledi. Sahabe kadınların sosyal hayatın her kademesinde hayata müdahil olduğunu vurgulayarak, bugünkü İslami camiadaki kadın algısının vahiy merkezli olmadığını, kadın konusuyla ilgili kaynakların tümüyle vahye aykırı olduğunun altını çizdi. 
Kadının modern dünyada bir değer üretebilmesi için öncelikle vahyin inşa ettiği insan profilini çok iyi bilmesi gerektiğini ve israiliyyat ürünü yorumları dışlayarak Kur’an-ı bir perspektifle yeni okumalar yapılması gerektiğini dile getirdi. 
Daha sonra kürsüye Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Alev Erkilet kürsüye davet edildi. Erkilet, kadının günümüzdeki sorunlarına değinerek, kadınların yoksullaştığını ve yeterli şekilde kendilerini ifade edemediklerini, kadının meclis de ve yerel yönetimlerde yeterli sayıda temsil edilmediğini, temsil eden kesimin de üst düzey sınıfa mensup olduğunu, kadının sembolik olarak konuşmasının engellendiğini, kadının her türlü toplumsal soruna müdahale etmesi gerektiğini bununda kadının, eğitim, iş ve ekonomik güç olarak hak ettiği konuma getirilerek asılabileceğini ifade etti. Yoksullaşan ve her türlü haktan yoksun bırakılan bir kadının değer üretemeyeceğinin altını çizdi. 
Son olarak öğrencilerin okudukları şiir ve ilahilerle son bulan programa çok sayıda hanım davetli katıldı. Programın konuklarına Aşiyan Derneği Kadın Kolları Başkanı Emine Keskin tarafından çiçek takdim edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here