Aşırı sıcaklarda beslenmeye dikkat

20
Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte güneş çarpmaları, gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklara dikkat edilmeli.


* HABER MERKEZİ
Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte bebek, çocuk, yaşlı ve hamileler ile tansiyon, kalp, şeker gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler başta olmak üzere, herkes için bir takım sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu sorunların başında da güneş çarpmaları, gıda zehirlenmeleri ve sıvı kaybının neden olduğu rahatsızlıklar geliyor.
Direnci arttırmak için vitamin ve mineral alınmalı
Sıcak yaz aylarında besinler seçilirken hafif ve sulu gıdalar tercih edilmeli. Kızartma ve aşırı yağlı besinler yerine taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmeli. Yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını sağlamak için, her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli, mercimek, nohut gibi besinlere sofrada yer verilmeli. Aynı zamanda fırında pişirme, ızgara ve haşlama yöntemleri ile hazırlanan besinler tercih edilmeli.
Günde 2–2,5 su
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber, sodyum, potasyum gibi minerallerin de atıldığı belirtilerek, bu durumun halsizlik, nabız zayıflığı, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açtığı bildirildi. Sıvı kaybını önlemek için günde en az 2-2,5 litre su içmeye özen gösterilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada; “asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Bebek ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemeyebilecekleri için ebeveynleri dikkatli olmalıdır. İshal, bebek ve çocuklarda özellikle yaz aylarında vücuttan önemli ölçüde su, tuz ve mineral kaybına yol açar. Yenidoğan ve süt çocuklarında ishal daha kolay oluşur ve daha ağır bir seyir izler. Şiddetli ishallerde, kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konması amacıyla, Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerimizden ücretsiz alabileceğiniz tuz-şeker çözeltisini (ORS) evinizde bir litre suda eriterek bebeğinize içirin. Bu çözelti, normal sudan daha iyi emildiğinden vücudun sıvı ve mineral kaybını telafi etmesi daha etkili olmaktadır” denildi.
Kahvaltının özellikle yaz aylarında günün en önemli öğünüdür, kahvaltıda şekerli ürünler yerine şekersiz marmelatlar ile az yağlı peynirlerin, kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çaylarının tercih edilmesi önerilir.
Yazın aşırı sıcaklarda dengeli ve yeterli beslenme oldukça önemli
Balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz tüketiminin, sıcaklarda direnci düşen vücudun direnç düzeyini yükseltmek için şeker, şekerleme gibi basit şekerlerin yerine, kuru üzüm, erik yada A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmeli. Pek çok zararı bilinen alkol tüketiminden, vücudun enerji kaynağı olan şekeri tükettiği için uzak durulmalı.
Yazın aşırı sıcaklarda dengeli ve yeterli beslenme oldukça önemli. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here