Aşırı sıcaklar 1 hafta daha etkili olacak

6
Sıcak hava bunalttı
* Uzmanların günler öncesi yaptığı sıcak hava uyarısı Kırklareli’de kendini göstermeye başladı. Dün termometreler 36’yı gösterirken, hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçti. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli’de 36 derece ölçülen sıcaklık vatandaşları bunalttı. Son bir haftadır Kırklareli’de etkili olan aşırı sıcakların yaklaşık bir hafta daha sürmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son değerlendirmeye göre İlimizde hava sıcaklığı 36 derecenin üzerene çıkacak. Yüksek nemle birlikte hissedilen sıcaklık 40 dereceye dayanıyor. 
* Serinlemek için değişik yollara başvurdular
Kent meydanındaki çeşmelerden akan sularla yüzlerini yıkayıp, başlarını ıslatan vatandaşlar serinlemeye çalıştı. Yaklaşık 10 gündür etkili olan aşırı sıcaklar hayatı olumsuz etkilerken, vatandaşlar serinlemek için değiş yollara başvurdu. Bazı vatandaşlar kent merkezinde bulunan çeşmelerden akan su ile yüzünü yıkarken, güneşten kaçarak gölge olan yerlerden yürümeyi tercih etti. 
* Uzmanlar uyarıyor
Yetkililer aşırı sıcak havaların yaşanması olasılığı üzerine vatandaşlara tavsiyelerde bulunuyorlar. Sıcak çarpmalarında en önemli husus, sıcak çarpması olanların erken tanınmaları ve derhal soğutmaya başlanmalarıdır diyen uzmanlar; “ 11.00-16.00 saatleri arasında güneşten kaçınılmalı. Bol sıvı almalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilmeli. Kanser hastaları ve deri hastalığı olanlar güneş ışınlarından özellikle korunmalı. Yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları, sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalı. Sık sık ılık suyla duş yapılmalı. Bol ve renkli giysiler giymeli ve geniş kenarlı şapka takılmalı. Gözlerde ağrılı kızarcıklar olursa soğuk kompres yapılarak doktora başvurulmalı.
* Sıcak çarpana hemen sıvı vermeyin
Sıcak çarpmalarında çok sık yapılan tehlikeli yanlışlardan biri, şuuru kapalı olan bir hastaya sıvı içirilmeye çalışılması ve soğutulmaya başlamakta gecikilmesidir. Hasta hemen gölge bir yere alınmalı ve elbiseleri tamamen çıkarılmalıdır. Vücut yüzeyi ıslatılmalıdır (hortumla, soğuk suya batırılmış süngerle, duş yaptırılarak). Bir taraftan da hasta vantilatörle hava verilerek suyun buharlaşması sağlanmalıdır. Bunlar, hemen uygulandığında bazı hastaların kendilerine gelmeleri mümkündür. Hasta ambulansla en kısa zamanda bir hastaneye ulaştırılmalıdır. Soğutma işlemine hastane koşullarında buz-su banyolarında devam edilmelidir. Bu hastalar yoğun bakım ünitelerinde takip ve tedavi edilmelidir” diyorlar. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here