“Aşılama dolayısıyla hayvan hareketleri sınırlandırıldı”

13
Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi; “Aşılama çalışmaları dolayısıyla Kırklareli’de hayvan hareketleri sınırlandırıldı” dedi.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz gün Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği’nin internet sitesinde “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Duyuru”  başlığı altında “Kırklareli merkez ilçeye ve Pınarhisar ilçesine bağlı köylerde hayvan hareketleri 21 gün süreyle yasaklanmıştır” şeklinde duyuru yayımlandı.
Duyuruyu; “Kırklareli’de Şap Hastalığı mı görüldü” şeklinde yorumlayan vatandaşlara Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi; “Kırklareli Şap Hastalığı’ndan ari bir bölge, rutin olarak aşılamalar yapıyoruz. Çalışmaların hız kazanması için belirli bir ölçüde hayvan hareketlerini sınırlandırdık” dedi.
Şap Hastalığı’nın Kırklareli’de görüldüğü paniğine kapılan vatandaşlar, bu açıklama ile derin bir nefes alacak.
Çebi, yaptığı açıklamasının devamında şunları söyledi;
“İlimizde hayvan aşılamaları çalışması kapsamında Kurban Bayramı’nın ertesi günü aşışların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilimizdeki hayvan hareketlerini belirli ölçüde sınırlandırdık. Hayvan sevklerimiz devam ediyor ancak sağlıklı aşılama yapabilmek için sınırlandırdık.”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, aşılama çalışmalarının bittiği yerlerde hayvan hareketlerinin yeniden devam edeceğini ifade ederek, aşılamaların yapılacağı yerlerde ise hayvan hareketlerinin sınırlandırılacağını da sözlerine ekledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here