“Asıl kaygı verici olan bu bildiriyi yayınlayanların üniversitelerimizi yönetmeleri”

28
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olayları ile ilgili Başbakan Erdoğan’a destek veren Trakya Üniversiteler Birliği’ni kınadı.
HABER MERKEZİ
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olayları ile ilgili Başbakan Erdoğan’a destek veren Trakya Üniversiteler Birliği’ni sert bir şekilde kınayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu şunları kaydetti:
“İlimiz üniversitesi Kırklareli üniversitesinin de içinde olduğu Trakya, Kırklareli, Çanakkale 18 Mart ve Namık Kemal üniversitelerinden oluşan Trakya Üniversiteler Birliği’nin ODTÜ’deki olaylarla ilgili yaptığı açıklamadan demokrasimiz adına utanç duyuyorum. Üniversiteler, aydınlanmanın ve sorgulamanın merkezidir; her çağda bağımsız olması gereken, baskıcı yönetimler karşısında özgürlüğü savunan ve temsil eden kurumlar, bilim yuvalarıdır. Oraya binlerce polisle gidip gövde gösterisi yapmaya ve bizzat ODTÜ’lülerin ülkemize kazandırmış olduğu Göktürk 2 uydusuyla kendi propagandasını yapmaya çalışan diktatörler her zaman cevabını alırlar. Binlerce polisle giderek öğrencileri provake eden ve slogan atıyorlar diye onlara terörist muamelesi yapanlar almaları gereken cevabı almışlardır. Faşizm ve dikta aydın üniversitelerin aydın öğrencilerini hiçbir zaman susturamamış, onlara geri adım attıramamıştır. Benim de mezun olduğum Mülkiye’ye de Demokrat Parti zamanında benzeri bir saldırı gerçekleşmiş ama o zaman da tüm çabalarına rağmen Mülkiye’yi teslim alamamışlardır. Şimdi de öyle olmuştur. Liyakatları kendinden menkul rektörlerin ODTÜ gibi dünyada en başarılı üniversiteler sıralamasına giren yüz akımız bir üniversite için kınama bildirisi yayınlamış olmaları en hafif ifadeyle kendini bilmezliktir. Bu tutum öğrencileri ve öğretim elemanlarıyla ODTÜ’yü küçültmemiş tam tersine yüceltmiştir. Trakya Üniversiteler Birliği yayınladığı bildiride olayların demokrasi, fikir özgürlüğü ve demokratik tepki adına üzüntü ve kaygı verici olduğunu belirtmektedir. Asıl kaygı verici olan bu bildiriyi yayınlayanların üniversitelerimizi yönetmeleridir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.