Aşık Ali Tanburacı türkü ve şiirler ile anıldı

21
Kırklareli Belediye Başkanlığı Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) katkıları ile “Aşık Ali Tanburacı ve Kırklareli Müzik Kültürüne Katkıları” isimli bir anma programı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
25 Şubat 2011 Cuma günü saat 14.00’da Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda yapıldı. Anma programına Kırklareli Belediye Başkan Vekili Yıldırım Koca, Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Belediye Meclis Üyesi Âdem Sevim, KIRKSEDER Başkanı Erman Ulusoy ve çok sayıda davetli katıldı.
Programın açılış konuşmasını Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur gerçekleştirdi. 2010 yılından sonra yapmış oldukları bütün etkinlikleri birer paydaş dernek ile yapmaya başladıklarını belirten Ünal Başkur bu etkinliği KIRKSEDER ile birlikte yaptıklarını ifade ederek; “Kendilerine katkılarından dolayı teşekkürler. Kentler kahramanları ve öyküleri ile var olur. Bu bilinen bir gerçektir. Kentimize iş bırakmış insanlardan biri olan Aşık Ali Tanburacı için bir anma programı düzenledik. Bundan dolayı onur ve mutluluk duyuyoruz. Kentimizin kahramanları ve öykülerini soyutlaştırmak için geçen yıl Haziran ayında iki değerimizin adlarını sokaklara vererek kendilerinin isimlerini yaşattık. Anıt Park ile bu kente iz bırakmış bazı kültür öğelerini bu parkta yaşatmaya çalıştık. Şimdi Aşık Ali Tanburacıyı anıyoruz, ardından Vahit Lütfü Salcı’yı, Ahmet Cevdet Paşa’yı, bu kente iz bırakmış tüm değerleri yaşatmak ve anmak için programlar yapacağız.” dedi.
Ünal Başkur, Aşık Ali Tanburacı’ya ait bir kartpostal ile kendisinin ismini yaşatmak istediklerini, geçmişten bu güne iz bırakmış 25 tane değerin çocuklara anlatmak için bu değerleri birer karta döküp bu karları evlere sokmak istediklerini belirtti. Haziran ayında Aşık Ali Tanburacı’nın ismini bir kavşağa verip oraya anıtı dikmek istediklerinin müjdesini veren Ünal Başkur, bu konuda çalışmalara başladıklarını ifade etti. Ünal Başkur konuşmasının sonunda “Kırklareli’miz iz bırakanları yaşatarak, anarak ve topluma mal ederek kent olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor.” Şeklinde konuşarak konuşmasına son verdi.
Programda konuşan KIRKSEDER Başkanı Erman Ulusoy her yörenin kendi mahalli sanatçıları ve amatör sanatçıları olduğunu belirterek; “Bu değerler nasıl ki kendi yörelerinin haklı gururu ise Kırklareli türkü ve ezgilerinin de büyük ustası Kırklarelili Aşık ali Tanburacı’dır.” dedi. “Bu programı Aşık Ali Tanburacı ve eserlerini tanıtmak, onun Kırklareli müzik kültürüne sağlamış olduğu katkıları bir nebzede olsa sunmak için düzenledik. Bu program ile Aşık Ali Tanburacı’yı daha yakından tanıma imkanı bulmuş olacağız. Okunacak şiirler Aşık Ali Tanburacı ile ilgisi yoktur, ama Aşık Ali Tanburacı ve Kırklareli Halk Müziği kitabından alınmıştır.” Şeklinde konuşan Erman Ulusoy, okunan şiirlerin Anadolu’da da bulunduğunu, şiirlerin tamamen Kırklareli ezgileri ile bezendiğini belirtti.
Programda Aşık Ali Tanburacı ile ilgili film gösterimi yapıldı. Ali Küçükdemirci’nin sazı ile sözü ile Kırklareli Türküleri okunarak KIRKSEDER üyeleri tarafından şiirler okundu.
Programda TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Doç. Dr. Hüseyin Yaltırık Aşık Ali Tanburacı ile ilgili konuşma yaptı. Aşık Ali Tanburacı’nın yaşamı boyunca Kırklareli’nin sazı ve sesi olduğunu belirten Doç Dr. Yaltırık, Tanburacı’nın yaşadığı yıllarda özellikle Türk Halk müziğindeki türküleri ve bazı oyun havalarını çalıp söyleyerek bunları repertuarlara kazandırdığını belirtti. “Eski yıllarda saza tanbura deniyordu. Kendisi aynı zamanda yaşadığı yıllarda iyi bir tanbura ustasıydı. Soyadı da buradan geliyor. Kendisi Kırklareli Folkloru ve Türk Halk Müziği açısından çok değerli bir kişiliktir.” diyen  Doç. Dr. Yaltırık “Aşık Ali Tanburacı ve Kırklareli Halk Müziği” isimli bir kitabı olduğunu, bu kitabında Tanburacı ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığını belirtti.
Program TRT İzmir Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı Doç. Dr. Hüseyin Yaltırık’ın sazı ve sözü ile Aşık ali Tanburacı’ya ait türkülerin ardından plaket sunumu ile sona erdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.