Aşan Çiftliği’nde Saanen Keçileri yetişiyor

56
* Çanakkale Gelibolu Evreşe Kavak Yolu üzerinde bulunan Aşan Çiftliği Dünyaca bilinen Saanen Keçileri yetiştiriliyor.
HABER MERKEZİ
Süt ve damızlık üretim üzerine yoğunlaşmış bir tesis olan Aşan Çiftliği 30 dönümlük bir arazi içine inşa edilmiş 6500 metrekarelik kapalı bir alana sahiptir. Kapalı alanın 3500 m2’si keçi, 3000 m2’si de koyun için yapılmış tam donanımlı ve Avrupa standartlarına uygun bir kuruluştur. 
Aşan Çiftliği adına bir açıklama yapan Özlem İçli şunları kaydetti; “ Aşan çiftliğinde 700’e yakın Saanen Keçisi bulunmaktadır. Bunlar günde sürü başı ortalama 5 litre süt vermektedir. Saanen Keçileri İsviçre’nin Saanen Vadisi’nde yetiştirilip Hollanda’dan ithal edilmektedir. Bu keçilerin götürüldükleri yerlere çok hızlı uyum sağlamalarıdır. 
Kısa sürede verimli oldukları bilinmektedir. Saanen Keçileri’nde yemden yararlanma yeteneği yüksektir. Erken çağda cinsi olgunluğa ulaşırlar. Hızlı ürerler. Bu da Saanen Keçileri’ni yetiştirme yönünden en önemli avantajlarındandır. Bir diğer avantajı da yavru veriminin yüksek olmasıdır. Genellikle ikiz yada üçüz olarak doğum yaparlar.
* Anne sütüne eşdeğer
Saanen Keçileri’nin faydalarına gelince, saymakla bitmemektedir. En bilineni anne sütüne eşdeğer olmasıdır. Daha az bilineni ise antibiyotik özelliği ile vücudu bakterilerden korumasıdır. Ayrıca Hollanda da ve İsviçre de devlet okullarında eğitim gören çocukların rehabilitasyon ve tedavi için kullanılıyor, öğrenciler her hafta bir çiftliğe gidip keçilerle terapi yapıyorlar.
Aşan Çiftliği süt ve damızlık üretimi üzerine yoğunlaşmış bir tesistir, ilerleyen dönemlerde de peynir üretimi üzerine projeler yapmaktadırlar. Bu sütlerin temini el değmeden hijyenik bir ortamda depolanacağı soğutmalı süt tankları ile sağım odalarında korunuyor. Keçi, koyun ya da koçların bulunacağı 60m2’lik alanlarda yemlikler ve otomatik suluklar mevcuttur.” (Kadir Sinici-Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here