As; “Hicrî Yeni Yılımız kutlu olsun”

38
Kırklareli Eğitim Bir Sen Şubesi Basın Yayından  Sorumlu Başkan Yardımcısı Hidayet As Hicri Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Kırklareli Eğitim Bir Sen Şubesi Basın Yayından  Sorumlu Başkan Yardımcısı Hidayet As Hicri Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye hicret edişinin 1436. yıldönümünü idrak ediyoruz. Miladi Takvim’e göre, 622 yılında Hz. Muhammed (SAV) ve yanındaki Müslümanların, Mekke’de eza ve cefanın artması ve kendilerine hayat hakkı tanınmaması üzerine Medine’ye hicret etmesi, İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir ve Hicrî Yılbaşı olarak kutlanır. İslâm Tarihi’nin en önemli olayı olan Hicret, Müslümanları müşriklerin zulmünden kurtarmış, İslâm’a yayılma imkânı sağlamış, böylece, ilk Müslümanların sıkıntılı günlerden kurtulmasına ve kardeşlik esası üzerine kurulan toplum hayatına kavuşmasına vesile olmuştur. İslâmiyet, Mekke’nin sınırları dışına Hicret ile taşmış ve bu güneş, dünyaya Medine ufuklarından da yayılmıştır.
Hicret, sadece tarihte şartlar yüzünden cereyan etmiş bir olay olarak ele alınarak, belirli bir zaman ve mekâna sıkıştırılacak bir olay değildir. Hicrette aynı zamanda fikir ve düşüncelerin göçü vardır. Hicret, yeni bir imkân, yeni bir mekân, yeni bir medeniyet merkezi arayışıdır. Hicretin sonucunda Peygamber Efendimiz, adalete ve ahlaka dayalı yeni bir toplum inşa etmiştir. Medine’de inşa edilen bu örnek toplum modeli kısa zamanda etrafa yayılmış ve Mekke’nin fethiyle taçlanmıştır. İslâm kültürü ve medeniyeti açısından bir dönüm noktası olması sebebiyle hicretin gerçekleştiği tarih, Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz. Ali’nin teklifiyle, hicrî takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının arttığı ve özellikle bölgemizde savaş, kan, gözyaşı ve vahşetin bütün çirkinliği ile yaşandığı bir dönemde sevgi, barış ve kardeşlik dini İslam’ı yeniden idrak ve tüm insanlığa tebliğ etme zamanıdır. Muharrem ayı, Kur’an-ı Kerim’de belirtilen Zilkade, Zilhicce ve Recep gibi haram aylardan biridir. Bu aylarda tartışmalara, savaşlara, insanlar arasındaki çekişmelere, küçük büyük düşmanlıklara son verilmelidir. Hicretin gerçekleşmesi ile birlikte ortaya çıkan ensar muhacır kardeşlik tanımlarına en fazla ihtiyacımız olduğu zamanları yaşamaktayız. Şimdi Müslüman kardeşlerimiz için ensar olma zamanıdır.Şimdi zülmün karşısında mağdur olan muhacır kardeşine kucak açan ekmeğini bölüşen ensar olma zamanıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün Müslümanların Hicri Yılbaşı’nı tebrik ediyor; bu yeni yılın milletimiz ve İslam coğrafyası için hayırlara vesilesi olmasını diliyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.