Artık kitaplar daha sağlıklı

14
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’ne temin edilen "Kitap Temizleme Cihazı" ile kitaplar yeni gibi olacak.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Müdürü Vekili Hilal Sıcak, Türkiye genelinde İl Halk Kütüphanelerinde bulunan kitap temizleme cihazları ile okurların daha sağlıklı kitap okuyabileceklerini söyledi.
Kitap Temizleme cihazı ile kitapta bulunun mikropları ve zararlı organizmaları öldürerek, olası hastalıkların yayılmasını engellediğini belirten Sıcak;
“Kütüphanelerde kitaplar çok sayıda okuyucu tarafından kullanılıyor. Uzun süre raflarda kalan kitaplar toza maruz kalmasından dolayı çeşitli hastalıklara neden olan virüsleri barındırıyor. Bu cihaz, farklı okuyucular tarafından yoğun bir şekilde kullanılan kitapların temas neticesinde kirlenen kısımlarının ultraviyole ışınlar yardımı ile temizlenmesini sağlıyor. Bu sayede okurlar, mikroptan arındırılmış ve sterilize edilmiş bir şekilde kitaplar alıp okuyabiliyor. Kitabımızı cihaza koyduktan iki dakika sonra sterilize ediliyor ve üstündeki zararlı virüslerden arınıyor” dedi.
Sterilize edilen kitabın, okuyucuya herhangi bir zararlı virüsün bulaşmasının engellendiğini ifade eden Sıcak, sterilize edilen kitabın ömrünün uzadığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here