“Arılar’daki Nosema Hastalığı’na dikkat”

16
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, Ocak ve Şubat aylarının arılar için açlığın yoğun olduğu aylar olduğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
Ocak ve Şubat aylarında arı hastalığı olan Nosema’nın görüldüğünü ifade eden Ulus, özellikle Nosema hastalığının kış aylarında çiçeklerden bulaştığını belirtti.
Nosama hastalığına yakalanan bir arının öldüğünü vurgulayan Ulus, Kırklareli’deki arı yetiştiricilerine arıların aç bırakılmaması uyarısında bulundu.
Ulus; “Arıcılar özellikle Nosema hastalığı konusunda çok dikkat etmeleri gerekiyor. Arıcılarımızın arıları aç kalabilir. Ocak ve Şubat ayları açlığın baş gösterdiği zamanlar. Trakya arısı erken yavruya yattığı için en fazla besin ihtiyacı duyduğu aylardır. Arıcılarımız arılarına arı kekleri vermeleri gerekiyor. Bilindiği üzere arıların ölüm sebeplerinin yüzde 30’u açlıktan kaynaklanıyor. Arıların aç kalması bal verimi düşürüyor. Müdürlüğümüzün kek makineleri çalışıyor. Arıcılarımız istedikleri durumlarda burada kek üretimi yapabilirler. Arıcılarımız 1 kovana 1 kilo kek koyarak arıların kış aylarında arıların aç kalmamalarını sağlayabilirler” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here