“Arıcılarımızın balının değeri tahliller sonucu tescillenecek”

21
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin işbirliğinde yapılan proje kapsamında Trakya Arısı’nın ürettiği balların değeri yapılan tahliller sonucunda tescillenecek.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile yaptığı işbirliği kapsamında Trakya Arısı’nın ürettiği balın değerini tahliller sonucunda belgelendirecek. Yapılan çalışma ile ilgili olarak bilgiler veren Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus şunları kaydetti:
“Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi arasında yapılan protokol çerçevesinde Trakya Arısı’nın koruma bölgesi olan Kırklareli’nin il sınırları içerisindeki bölgede üretilen, birliğimizin iddia ettiği Anzer Balı’ndan daha kıymetli bal artık tahlil ettiriliyor.
Kapsamlı bir çalışma ile Trakya Bölgesi’nde bulunan Yıldız Dağları’nın eteklerinde Çevre ve Orman Bakanlığı’nın tespit ettiği biyosfer, genetik bitki ve hayvan zenginliklerinin korunma altına alındığı bir yerde şu anda Kofçaz Karaabalar sınırından, Demirköy ve Vize ilçemize kadarki Trakya Arısı’nı Koruma Bölgesi’nde elde edilen ballar 15 üreticiden alındı. Bunların antioksidan değeri, iz element değeri ve bu bölge içerisinde garklı floraya sahip Orman Balları ve Bahar Balları tahlil ettirilecek. 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile birliğimizin ilk defa Trakya Arısı için başlattığı bu proje, bölge arıcısına da ayrı bir gelir kapısı olacaktır. Bu 15 üreticimiz elde ettiği balın değerlerini kendileri yapılan analizler sonucunda görecekler. Elde edilen balın kıymeti bilim adamları tarafından yapılan bu incelemeler ile belgelenmiş olacak.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here