Aracınızın kışlık bakımını yaptırdınız mı?

17
* Meteoroloji yetkilileri uyarıyor; hava sıcaklıkları eksilere düşecek. Peki aracınızın kışlık bakımını yaptırdınız mı?

HABER MERKEZİ
Soğuk kış günlerinde sorunsuz bir otomobil isteyen sürücülerin, kışın mutlaka otomobilini bakım ve kontrolünü yaptırması gerektiğini belirten Kırklareli Merkez ilçede otomobil bakımı yapan Yapıcı Oto’nun sahibi Yalçın Yapıcı; “Soğuk, sisli, yağışlı ve karlı havaların yaklaştığı şu günlerde otomobil kullanmak her zaman olduğundan daha risklidir. Bu nedenle, kış mevsiminde otomobiliniz ile karşılaşabileceğiniz risklere karşı önlem almak için otomobilinizi kışa hazırlamalısınız” dedi.
Yalçın Yapıcı sürücülerin otomobillerini kışa hazırlamak için servislere giderek gerekli kontrollerin yapılması gerektiğini belirtti. Yapıcı; “Havaların soğumasıyla birlikte öncelikle antifrizinizin donma derecesi ayarlatılmalı, termostatın durumu kontrol ettirilmelidir. Soğutma sisteminde kaçak olup olmadığı kontrol ettirilmeli, kalorifer sistemi gözden geçirilmeli ve lastiklerin kontrolü ve hava ayarları yapılmalı. Kışın kullanacağınız lastiklerin diş derinliği en az 3mm. olmalıdır. Akü kontrol edilmeli, ışık sisteminin ayarları ve şiddetleri kontrol edilmeli, fren sistemi ve far ayarları gözden geçirilmeli, rezistans ve korozyon kontrolleri yapılmalıdır” diye konuştu. 
Kış aylarının araçlar için zor bir dönem olduğunu anlatan Yapıcı, soğuk havanın motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırdığını kaydetti.
Yapıcı; “Motor yağını değiştirilmeli ve yoğunluğunu ayarlatılmalı. Yoğunluk, yağın kalınlık ve inceliğiyle ilgili bir şey. Motor yağları farklı yoğunluk ayarında satılır. Kış geldiğinde dışarıdaki ısı düşer. Gecenin tüm soğuğundan sonra motorun içindeki yağ işlerliğinden biraz kayba uğrar.
Yağ ne kadar soğuksa o kadar da katı olur. İlk çalışma anında katılaşmış yağın motor içindeki dolaşımı ince yağ kadar iyi olmaz. Yağın katı olması halinde motor uygun kayganlıkta olmaz. Ayrıca kirli yağ motor içinde temiz yağ kadar kolay dolaşmaz” dedi.
Tüm bunların uygulanması sonucunda araçlarının kış boyunca sorun çıkartma riskinin çok küçük olduğunu belirten Yapıcı Oto’nun sahibi Yalçın Yapıcı müşterilerinin kazasız belasız bir kış geçirmelerini temenni etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here