“Anız yangınlarına dikkat!”

13
* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yağışların bitip sıcakların artması ile birlikte ekili alanlarda olası yangın risklerinin de artacağı belirtilerek uyarılarda bulunuldu.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, hasat öncesi eğitim, hasat kontrolleri ve anızların yakılmasının önlenmesi konularında gerekli çalışmaların yapılarak her türlü tedbirlerin alındığı bildirilerek şunlar kaydedildi:
“07.06.2010 tarih ve 2010/01 no.lu Kırklareli Valiliği Hasat Tebliği ile 18.06.2010 tarih ve 2010/02 no.lu Anız Yakılmasının Önlenmesi Tebliği yayımlanarak yürürlüğe girmiş, ayrıca ilgililere tebliğ edilmesi amacıyla Kaymakamlıklara, İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, Belediye Başkanlıklarına, Köy ve Mahalle Muhtarlıkları’na gönderilmiştir.
Bilindiği gibi 2010 yılı hasat sezonu arpa ürünü ile başladı. 14-20 Haziran 2010 tarihleri arasında Arpa ve Buğday Hasadı yapılırken yağışların başlaması nedeniyle hasada ara verilmiş olup, yağışların bitmesiyle yeniden başlayacağı tahmin edilmektedir. Yağışların bitmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte bütün alanların kurumasıyla olası yangın riskleri daha da artacaktır. Özellikle açık alanlar ve anızlarda çıkacak bir yangın rüzgarın etkisiyle de kısa zamanda büyük alanlara yayılabilmektedir. Biçilmeyen alanlarda büyük maddi kayıpların yanında doğada yaşayan diğer canlılara da büyük zararlar vermektedirler. Bu nedenle başta biçerdöver ve balya makinesi sahipleri olmak üzere, tarlalarını biçtiren ürün sahipleri de gerekli önlemleri almaları gerekmektedir.
* “Tarlanızın başında bulunun”
Tarla sahipleri ürünü biçilirken mutlaka tarlasının başında bulunmalı. Biçim esnasında olası yangınlara karşı dikkatli olunmalı, biçerdöver ile biçilen yerler mutlaka kontrol edilmeli, biçerdöverden ya da başka nedenlerden çıkabilecek kıvılcım olabileceğini düşünerek dikkatli olmalı. Yangın çıktığında yayılmasını önlemek amacıyla, tarlada, yakın bir alanda ya da köyde mutlaka pulluk takılı bir traktör hazır bulundurulmalı. Olası yangında yayılma riski yüksek olan yerlerde tarla sahipleri, tarla sınırlarına ya da uygun yerlere pulluk ile en az beş sıra çekilerek gerekli önlemleri almaları olası yangınların yayılmasının önlenmesi açısından yararlı olacaktır. Olası Yangınlarda en yakın itfaiye kuruluşlarına haber vereceklerdir.
* “Biçerdöverler tarlaya göre ayarlanacak”
Biçerdöver sahipleri biçerdöverlerinin bakım ve ayarlarını zamanında ve teknik özelliklerine göre yaptıracaklar. Biçerdöverlerini “Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursları”na katılmış operatörlere kullandıracaklar. Yangın söndürücü, yangın çıkacağı dikkate alınarak biçerdöverlerde kullanmaya hazır en az 15 Kg.’lık iki adet yangın söndürme cihazı, 15 M2’lik tutuşmaya dayanıklı malzemeden yapılmış branda ile yangını haber vermek için ses ve ışıklı ikaz cihazları ve ecza dolabı bulunduracaklar. Her ürün ve tarla için biçerdöver ayarlarını gözden geçirecekler. Kısa zamanda fazla alan biçmek için ilerleme hızını artırmayacaklar, Biçerdöverlerinin bütün parçalarının tam ve eksiksiz olması ve aynı zamanda teknik ölçülere uygun, kendilerinden beklenen görevleri yapar vaziyette olmasını sağlayacaklardır.
* “Kurallara uymayanlara yasal işlem yapılacak”
Hasat sezonu boyunca İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli yetkili kontrolörler gerekli denetimleri yapacaklardır. Valilik Emirlerine uymayanlara gerekli yasal işlem yapılacaktır. Ancak denetimlerin dışında da gerek ürün sahipleri ve gerekse duyarlı vatandaşlar aşağıdaki İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimize ait telefon numaralarına da her türlü ihbar ve şikâyetlerini bildirebilirler.”
* Telefon Numaraları:
İl Tarım Müdürlüğü Santral 214 35 47-214 20 23-214 80 46-214 10 92
Babaeski İlçe Tarım Müdürlüğü 512 10 22 – 512 10 88
Demirköy İlçe Tarım Müdürlüğü 681 50 32 – 681 50 30
Kofçaz İlçe Tarım Müdürlüğü 762 20 11
Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğü 415 25 99 – 415 46 39
Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürlüğü 714 10 21 – 714 10 24
Pınarhisar İlçe Tarım Müdürlüğü 615 10 34 – 615 10 39
Vize İlçe Tarım Müdürlüğü 318 10 15 – 318 10 68 (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here