“Anayasa’nın bu şekilde geçmesine parti olarak biz mutlu olduk”

13
Genel Başkanlığını eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis’in yaptığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kırklareli’de de teşkilatlanmasını hızlı bir şekilde sürdürüyor.

* HABER MERKEZİ
Genel Başkanlığını eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis’in yaptığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kırklareli’de de İl Başkanı Şevket Başgelen ile parti teşkilatında yer alanların yoğun çabaları teşkilatlanmasını hızlı bir şekilde sürdürüyor.
Yapılan bu çalışmalar kapsamında 08 Mayıs 2010 Cumartesi günü saat 11.00’de TMMOB Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nde bir toplantı düzenlendi. Teşkilatlanma konusunda düzenlenen toplantıya; Merkez Yürütme Kurulu  Üyesi Dr. Zafer Nuhoğlu, Parti Meclis Üyeleri Atila Aytemur, Mehmet Akdağ, Kırklareli İl Başkanı Şevket Başgelen, İl Sekreteri Mustafa Yakup Çokay, Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Cebeci, İlçe Sekreteri Selçuk Büyükütnü, Lüleburgaz İlçe Başkanı Nevzat Dalgıç ve Yönetim kurulu Üyeleri katıldı.
Dr. Nuhoğlu EDP olarak her ne kadar Anayasa maddelerinin eksik, bazılarının yanlış olduğunu düşünseler de, Anayasa’nın bu şekilde geçmesine parti olarak kendilerini mutlu ettiğini belirten Nuhoğlu şunları kaydetti:
“Belki bir yıldan fazladır bu iş için uğraşıyoruz hep beraber. Türkiye’de solu birleştirme çalışmaları defalarca yapılmıştı. Ama bunda çok başarılı olunamadı. Her seferinde yeni bir şeyler yapmak isteniyordu. Yenileşmek yeni bir şey yapayım derken yeni olunmuyor.
Şimdi biz bu yola çıkarken yenide yeni bir şey yapalım dedik. Çünkü bileşenlerin hepsi hepimiz çok başarılı bir dönem geçirmedik. Bizler SHP olarak sekiz senedir çok özverili uğraş vermemize rağmen Büyüyemedik. ÖDP’den gelen özgürlükçü solcu arkadaşlarımız orada çok emek verdikleri halde, yine büyüyemediler. Nasıl bir Türkiye istiyoruz grubu bunlar bir inanç grubu olmalarına rağmen en azından demokrasiye inanmış sol düşünceye hakim arkadaşlarımızdı ve birde çok miktarda bireyler vardı aramızda. Ve nasıl bir yol tutalım da bunu başarılı bir şekilde götürebiliriz dedik.
Tabi bir sürü sıkıntılı dönemlerden geçtik. Çok kolay olmuyor. Ama en sonun da bu işi kurtardık. Her ne kadar bazı dökülmeler olduysa da bir yola girdik. Bunun içinde artık eski kimliklerimizi bir yana bırakıp hepimiz Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin birer üyeleri olarak bu partinin büyümesi ve Türkiye soluna hizmet etmesi için varız. Onun için de hemen kurultaydan sonra parti meclisinden, arkadaşlarımızla beraber tüm Türkiye’de görev dağılımı yaptık. Bir an önce örgütlenmek. Bunun içinde biz arkadaşlarımızla beraber Kırklareli’nde bulunuyoruz.
EDP özgürlükçü, demokrat, katılımcı, eşitlikçi ve kalkınmacı bir parti olarak kuruldu ve bunun için de en ufak bir taviz vermeden tüm milliyetçi akımlara etnik ayrımcılığa karşı mücadele edip Türkiye’de demokrasiyi yerleştirmek için çalışan bir parti. Şimdi Türkiye solu bunu bu döneme kadar başaramadı, başaramamasının nedenleri kendi iç jargon ve dilimizle konuşmamız oldu. Seksenlerden öce birçok fraksiyon olması ve bunların birbirleriyle kavga etmesi. Yetmişlerde başlayan Türkiye’deki solcu kıyımı seksenden sonra iyice artarak Türkiye soluna büyük bir darbe vurdu. Dolayısıyla biraz önce söylediğim gibi batıda bu özgürlükçü, demokrat ve eşitlikçi değişimi yapan sol partiler maalesef ülkemizde bunu beceremediler. Ve ne yazık ki bunu becermeye kalkan ya da samimi olmasa bile o işe soyunan kendisi muhafazakâr demokrat olarak tanıtan AKP iktidarı oldu.
Şimdi biz muhalefet yaparken de karşımızdaki parti bizi de ne kadar ters düşünürse düşünsün eğer ülkenin demokratikleşmesine yardımcı olursa biz ona destek vereceğiz. Onun için de Anayasa tartışmaları sırasında EDP olarak her ne kadar Anayasa maddelerinin eksik, bazılarının yanlış olduğunu düşünmekle beraber ve Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için 82 Anayasası’nın tümden ortadan kaldırılmasını düşünmemize rağmen halkımızın yaşam kalitesini yükseltecek en ufak bir pozitif iyileşmeye de taraftar olduk. Onun için Anayasa’nın bu şekilde geçmesine parti olarak biz mutlu olduk.
Türkiye’de AKP’nin böyle gayri samimi olarak yaptığı Anayasayla belki bir yere gitmek mümkün olmayacak ama eski statükocu zihniyetle de ve Askeri vesayetle de eski düzenin devamıyla da biz solcular daha çok ezilmeye mahkûmuz. İnşallah Eşitlikçi Demokrasi Partisi en kısa zamanda örgütlenmelerini tamamlayıp kitlelere açılma ve büyüme imkânı bulacak ve hep beraber bu partiyi örgütleyip Türkiye siyasetine imzamızı atacağız.”
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli’de de teşkilatlanmalarını hızlı bir şekilde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Nuhoğlu bunun içinde tüm teşkilat üyelerinden çok çalışmalarını istedi. (s) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here