Anayasa Referandumu için seçmen listeleri askıda

16
* Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa Paketi Değişikliği Referandumu ile ilgili muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listeleri 22 Haziran 2010 Salı günü mesai bitimine kadar askıda kalacak.


HABER MERKEZİ
Anayasa Değişikliği Paketi ile ilgili 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılacak halkoylaması için listeler 10 Haziran 2010 Perşembe günü muhtarlıklarda askıya çıkartıldı.
Kırklareli merkez ilçe Mahalle ve köy Muhtarlıkları’nda askıya çıkartılan listelerin 22 Haziran 2010 Salı günü Seçim Kurulu’na teslim edileceğini belirten Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemal Çetin şunları kaydetti:
“Oy kullanacak olanların yer aldığı listede kimlik bilgilerinde değişiklik olanların, adres bilgileri yanlış olanların veya listede yer almayanların Nüfus Müdürlüğü’ne giderek gerekli düzeltmeyi yapmaları gerekiyor. 28 Haziran 2010 tarihinde muhtarlık bölgesi askı listelerine ve yurtdışı seçmen kütüğüne yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü. 3 Temmuz’da muhtarlık bölgesi askı listelerindeki ve yurtdışı seçmen kütüğündeki değişiklikler işlenerek, seçmen kütükleri kesinleşecek. 11 Ağustos’ta ülke genelinde sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak. 5 Eylül’de de referandum için propaganda ve yasaklar başlayacak. Yasaklar saat 24.00 itibariyle sona erecek.
Muhtarlık bölgesi askı listeleri, taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklu seçmen listesi dahil güncelleştirilecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü de internet ortamında ”www.ysk.gov.tr” adresinde ilan edilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 22 Haziran Salı günü askıdan indirilecek, internet ortamında ilan edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanı sonlandırılacak.
* Bir Sandık Bölgesine 400 Seçmen
YSK, 12 Eylül 2010’da yapılacak referandumda, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını da 400 olarak belirledi. Bazı mahalle ve köylerde seçmen sayısı da 420’yi aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanılabilecek.
Radyo ve televizyon kuruluşlarının uyması gereken kuralları da belirleyen YSK, referandum döneminde radyo ve televizyon kuruluşlarının, 3984 Sayılı Yasa’nın değişik 4. maddesinde saptanan yayın ilkelerine titizlikle uymalarını istedi.
Buna göre, radyo ve televizyon kuruluşları, halk oylaması döneminde Anayasa değişikliği ile ilgili tek yönlü, taraflı yayın yapamayacaklar ve fırsat eşitliğini sağlamak zorunda olacaklar. Ayrıca, halk oylaması ile ilgili reklam yayınlanamayacak.
Halk oylamasında oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla ”mini referandum” gibi adlarla, Anayasa’da yapılan değişikliklerin lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here