“Anaç başına 70 TL. daha fazla destek”

3
Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 13 Mayıs 2015 Çarşamba akşamı 288 Restaurant’ta İl ve İlçedeki tüm çiftlere yönelik düzenlediği toplantıya;…
HABER MERKEZİ
Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 13 Mayıs 2015 Çarşamba akşamı 288 Restaurant’ta İl ve İlçedeki tüm çiftlere yönelik düzenlediği toplantıya; ev sahipliği yapan Birlik Başkanı Ali Dermenci’nin yanı sıra, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri, personelleri ile il ve ilçelerdeki çiftlik sahipleri katıldı.
Düzenlenen toplantı kapsamında Birliğin amaçları, faaliyetleri, hedefleri, gerçekleştirilen ihracat ve gelinen konum hakkında çiftlik sahiplerine bilgiler veren Dermenci,  hastalıktan ari işletmelerin Birliğe üye olması koşulunda, sahibi olduğu anaç sığırlarına hayvan başına +70 TL. Soykütüğü Fark Desteklemesi alacağı müjdesini verdi. Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak çiftliklerin hak ettiği değeri ve desteği alabilmeleri için Bakanlık ve Merkez Birliği ile sürekli istişarelerde bulunulduğunu söyleyen Dermenci, yapılan çalışmaların da meyvesini yavaş yavaş verdiğini ve güzel sonuçlar elde edildiğini söyledi.
“Hastalıktan Ari İşletme” Sertifikası’na sahip işletmelerin, sahibi olduğu anaç sığırlarına hayvan başına 70 TL. Soykütüğü Fark Desteklemesi ile birlikte, toplamda 350+70= 420 TL destek alacaklarını söyleyen Dermenci, çiftliklerle birlikte hayvancılıkta Ari Bölge olan Trakya’yı hep birlikte daha ileri taşımak istediklerini sözlerine ekledi.
Birliğe üyeliğin getirdiği avantajlardan da bahseden Dermenci, hayvanların düzenli bir şekilde kayıt altına alınarak, işlemlerin titizlikle yürütüleceğini söyledi. Çiftliklerin Kırklareli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye olmaları durumunda onların da hakkını sonuna kadar savunacaklarının altını çizen Başkan Dermenci, hayvancılıkta Ari Bölge olan Trakya’da, Kırklareli’nin önemli bir yere sahip olduğunu ve bugüne kadar birlik olarak yaptıkları çalışmalarla bunu Türkiye’ye ispat ettiklerini ifade etti.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’den ilk defa yurt dışına damızlık gebe düve ihracatının yine KDSYB tarafından Azerbaycan’a yapıldığının altını çizen Başkan Ali Dermenci, bu başarıların bundan sonra da devam edeceğini ve çiftliklerin de üye olmaları durumunda KDSYB’nin daha da güçleneceğini söyledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.