*Amerika’dan Babaeski’ye Uzanan gönüllü el

7
*Bridge to Türkiye Fund (Türkiye Yardım Köprüsü) ve Gazi Osman Paşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Hilal Köşkeroğlu Kırkan’ın ortak dayanışmasıyla ve sistemli çalışmasıyla tamamlanan etkinlik sınıfı düzenlenen törenle açıldı.
HABER MERKEZİ
Bridge to Türkiye Fund Derneği’nden Gazi Osman Paşa İlkokulu Öğrencilerine 23 Nisan Hediyesi; Etkinlik Sınıfı. Bridge to Türkiye Fund (Türkiye Yardım Köprüsü) ve Gazi Osman Paşa İlkokulu Müdür Yardımcısı Hilal Köşkeroğlu Kırkan’ın ortak dayanışmasıyla ve sistemli çalışmasıyla tamamlanan etkinlik sınıfı 22 Nisan Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.
Okulun minik öğrencileri konukları okul bahçesinde ellerinde hediye kartları ile karşıladılar. Katılımcıların yerlerini almasının ardından Hilal Köşkeroğlu Kırkan açılış konuşmasını yaparak BTF hakkında sunum yaptı.
Hilal Köşkeroğlu Kırkan, BTF ile ilgili yaptığı sunumda; “Türkiye’ye Köprü Derneği (BTF) 2003’de bir fark yaratmak için harekete geçen Türk Amerikan gönüllüleri tarafından, kamu yararına sosyal değişimi geliştirmek ve hayatı iyileştirmek için kurulmuştur.  BTF’nin bu ideallerine adanmışlığının temelinde, yurdumuzda kazandığımız birçok fırsatı geri sunabilme vardır. BTF ‘nin program oluşturma kapasitesi, Türk-Amerikalılarını yurttaşlık sorumluluklarına teşvik ederken, kökleriyle de tekrar bağlanmalarını sağlamaktadır.
* BTF’nin hedefi, eğitim ve toplum sağlığı projelerini desteklemek
North Carolina’da şirket haline getirilen BTF, güvenilir Türk Sivil Toplum Kuruluşları(STK) paydaşları tarafından gerçekleştirilen etkileyici işleri destekleyerek,  Amerika’daki ve dünyanın diğer coğrafyalarındaki Türk-Amerikan bağışçılarını Türkiye’nin gelişimine aktif katılmaları için teşvik etmektedir.  BTF’nin hedefi, eğitim ve toplum sağlığı alanlarında projeleri desteklemek ve finanse etmektir. BTF’yi destekleyerek siz de bu sorumluluğu paylaşabilir ve bize Türkiye’deki topluluk temelli geliştirme projelerimizi güçlendirmemize yardımcı olabilirsiniz diyerek projesinin ve oluşum sürecini anlattı. Öğrencilerin serbest etkinlik derslerini daha verimli ve etkili işleyebilmeleri için okulumuzun kullanılmayan boş sınıfını seçtik. Orayı BTF’nin katkılarıyla düzenledik.
*Dernek okulumuza yardım etti
Bu sırada bu dernek okulumuza birçok yardımda bulundu. İhtiyacı olan tüm öğrencilerimize mont ve bot yardımı yaptı. Tüm öğrencilerimize İngilizce-Türkçe sözlük dağıttı. Bütün bunlar Amerika’da kurulan ve Türkiye’ye gönül bağıyla bağlanan hayırsever yurttaşlarımızın desteğiyle oldu. Ben sadece öğrencilerim için böyle bir sınıf hayal ettim onlarda desteklediler. Sınıf içerisinde dizüstü bilgisayarlar, projeksiyon cihazı ve perdesi, masa sandalye takımları, okuma köşeleri, kitaplıklar ve öğrenci zeka, el becerilerini destekleyici oyunlar satranç takımları mevcut. Öğrencilerim büyük bir heyecan ve sevinçle bu sınıfta ders işleyebilirler.”
Açılış konuşmasından sonra bir slayt gösterisi sunan Müdür Yardımcısı Hilal Köşkeroğlu Kırkan, tüm misafirleri duygulandırarak eğitim gönüllüsü herkesi böyle projelere yardımcı olmaya çağırdı.
*Kaymakam M. Asım Alkan teşekkür etti
Açılış ve sunumdan sonra bir konuşma yapan Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan bu projelerin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak emeği geçen herkese Bridge to Türkiye Fund gönüllülerine teşekkür etti. Kaymakam Alkan, konuşmasında; “Bugün Amerika’da bulunan Türk vatandaşlarının birleşerek Babaeski’de Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda böyle bir etkinlik sınıfını oluşturmaları gerçekten takdire şayandır. Bu sınıfın oluşturulmasında onların bu katkıyı sağlamalarında okulumuzda onlarla irtibata geçen, onların desteğini alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sınıf sayesinde çocuklarımız eğitimlerini daha kaliteli şekilde yapabilecekler, boş zamanlarını daha iyi geçirebilecekler, sonuçta daha kaliteli bir eğitim alacaklar. Hayırlı olsun diyorum, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Kaymakam Alkan’ın konuşmasının ardından Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak etkinlik sınıfının açılış kurdelesini kestiler. Kurdele kesiminden sonra katılımcılar Gazi Osman Paşa İlkokulu etkinlik sınıfını gezerek çok beğendiklerini ve öğrencilere çok faydalı olacağına inandıklarını belirttiler.
Törenin ardından Bridge to Türkiye Fund’un Gazi Osman Paşa İlkokulu öğrencilerine armağanı olan Etkinlik Sınıfı Proje Sorumlusu Hilal Köşkeroğlu Kırkan, katkılarından dolayı BTF ailesine, kendisine sonsuz destek olan ve güvenen sevgili eşi Aydın Kırkan’a, emeği geçen Okul Aile Birliği Velilerine ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak ise açıklamasında; “Amerika’dan Türkiye’ye uzanan bir gönüllü el. Bu gönüllü el bizi çok duygulandırdı. Biz bazen manevi değerlerimizi burada yaşadığımız için hissedemiyoruz ama Amerika’da yaşayanlar bunu hissediyorlar demek ki memleketlerine, vatanlarına böyle bir yardımda bulunuyorlar. Böyle bir eli bizlere uzattıkları için onlar adına da kendi adımıza da biz çok mutluyuz. Ayrıca çocuklarımıza böyle güzel bir etkinlik sınıfı kazandırdıkları için de teşekkür ediyoruz. Ayrıca Proje Koordinatörü Öğretmenim Hilal Köşkeroğlu Kırkan’a da gayretlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
*Abdullah Hacı “ Dikkat çekici iki şey var”
Etkinliğin son konuşmasını Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı yaptı. Başkan Hacı, açıklamasında; “Dikkat çekici 2 şey var. Birincisi, artık “Babalarınıza haber verin, para yollasınlar, okullara kömür alalım.” devri kapandı. Herkes proje karşılığı para veriyor ve bu bir sivil toplum örgütü. Dünyanın bir ucundan Babaeski’deki bir okula yardım etmiş. Ne karşılığı? Proje karşılığı. Artık projelerimizi, planlamamızı yapacağız ve devletten de özel kurumlardan da böyle karşılık bekleyeceğiz. Benim için özel olan birinci husus budur. İkinci husus ise dünyanın öbür ucundaki bir Türk Derneği buraya yardım ediyor. Saf, temiz, milliyetçi duygularımızı terk etmememiz lazım. Dünyanın neresinde bir Türk vatandaşı bulunursa bulunsun ona yardım eli uzanmalı, o hisleri içimizde taşımalıyız. Benim için ikinci önemli olan husus da buydu. Bu projede emeği geçen, katkı sağlayan, karşılığında para veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Açılış töreni Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzbş. Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak ve Şube Müdürü Semih Tahir Aksoy, Okul Müdürleri, Türk Eğitim Sen Kırklareli İl Başkanı Mehmet Kızılay, Türk Eğitim Sen Kırklareli İl Sekreteri Enver Erden, Türk Eğitim Sen Lüleburgaz İlçe Temsilcisi Recep Güder, Türk Eğitim Sen Babaeski İlçe Temsilcisi Taner Turan’ın katılımlarıyla görkemli bir şekilde gerçekleşti
Sınıf açılışından sonra misafirlere ney ve keman eşliğinde ikramlar sunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here